Afrin Operasyonu'nda Son Durum

Bugün saat 17:00'de hava harekatı ile resmen başlayan TSK'nın Zeytin Dalı adını verdiği Afrin Harekatı'nda son gelişmeler neler?

Afrin Operasyonu'nda Son Durum
Afrin Operasyonu'nda Son Durum Umut Aslan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım yaptıkları mitinglerde konuşma yaparken Afrin Harekat'ının hava operasyonları ile başladığını duyurmuştu. Afrin harekatının başlamasından kısa bir süre sonra Türk Silahlı Kuvvetleri bir açıklama yayınlamış ve Afrin Operasyonu'na Zeytin Dalı ismini verdiklerini bildirmişti.

Sıcak gelişmelerin yaşandığı Afrin Operasyonu'nda, uçakların Afrin'de kritik YPG noktalarını bombalamaya başlamasının ardından Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu telefonda bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin detayları henüz açıklanmadı fakat Amerika'nın bu operasyondan rahatsız olduğu biliniyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı'ndan yürüttüğü Zeytindalı Harekatı'nda son sıcak gelişme olarak Rusya flaş bir çağrıda bulundu. Afrin  harekatının başlamasından sonra Rusya ilk defa bir açıklamada bulundu ve  Rusya Dışişleri Bakanlığı TSK'nın başlattığı Afrin operasyonunu çok yakından takip ettiğini ve gelişmeleri endişe ile karşıladığını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Afrin Operasyonu ile ilgil ibir itidal çaprısı yaptı ve resmi internet sitesinden şu açıklamayı paylaştı. "Edinilen bilgilere göre 20 Ocak tarihinde Türkiye Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesinde askeri birliklerini kullanmaya başladı. Türkiye Genelkurmay Başkanlığı PYD militanlarının yaptığı kışkırtıcı saldırıya karşılık olarak Türk askerlerinin Suriyeli Kürtlere ateş açtığını öne sürdü. Moskova bu bilgiler konusunda çok endişeli. Gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz.
Rusya Suriye barış süreci konusunda toprak bütünlüğünün korunmasına, Suriye'nin egemenliğine karşı saygı gösterilmesine, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 numaralı kararnamesi ve Astana süreci çerçevesinde varılan çatışmasızlık bölgelerine ilişkin uzlaşmalar uyarınca kalıcı siyasi barış sürecinin kurulmasına dayanarak hareket ediyor. Bu vesileyle çatışma taraflarını karşılıklı olarak kendilerini tutmaya davet ediyoruz.
IŞİD adı altındaki uluslararası terörizmin siyasi ve askeri grubunun aldığı yenilginin ardından ve Rus askeri birliklerinin önemli kısmının Suriye'den geri çekilmesinden sonra hali hazırda bu ülkede kalan Rus askeri birliklerinin asıl amacı, çatışmasızlık bölgelerinde ateşkes rejiminin sağlanmasıdır.”

Afrin'deki Rus Askerleri Çekildi

Rusya Savunma Bakanlığı, askerlerin çekildiğini resmen açıklayarak "Rus askerlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Afrin’deki Rus askerleri Tel Rıfat’a sevk edildi" dedi.

 

 

afrin operasyonu son gelişmeler afrin harekatı son durum rusya itidal çağrısı amerika dışişleri bakanı tillerson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş