Afrin Operasyonuna Kimler Katılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin operasyonunun kimlerle yapılacağını açıkladı.

Afrin Operasyonuna Kimler Katılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması
Afrin Operasyonuna Kimler Katılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması

Afrin için hazırlıkların tamamlandığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan operasyonun kısa süre içinde başlatılacağının sinyalini verdi.

Erdoğan olası Afrin operasyonunun Suriyeli muhaliflerle yapacaklarını belirterek Afrin ve Menbiç’ten başlayarak terör yuvalarını birer birer dağıtılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında; “Dün Irak’taki oyunu bozduk. Suriye’deki oyunun kalbine Fırat Kalkanı ile hançer sapladık. İnşallah Afrin ve Menbiç’ten başlayarak Suriye’de terör yuvalarını birer birer dağıtacağız” dedi.  Bunlara kimsenin engel olamayacağının altını çizen Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’e yönelik operasyonun ne zaman yapılacağı sorusu üzerine; “Ben her zaman ne diyorum? ‘Bir gece ansızın’. Bir gece…”  diye cevap verdi. Savaş stratejisinde gecelerin sayısız olduğunun altını çizen Erdoğan operasyona kimlerle yapılacağını da söyledi.

Suriyeli muhaliflerin de operasyona dahil olacağını belirten Erdoğan, “Bu mücadele onlar için veriliyor, bizim için değil. Biz topraklarına sahip çıkmaları için, kardeşlerimize yardımcı oluyoruz. 11-12 bin kilometreden Amerika gelecek ve burada kendisine bir ordu oluşturacak ve adını da ‘Sınır güvenliği’ koyacak” dedi.

Neyin sınır güvenliği diye soran Erdoğan, Suriye’de rejimin, ‘bizim için bir tehdit oluşturur’ sözlerini hatırlatarak, kesinlikle böyle bir oluşuma onlar da sıcak bakmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG gücü kabul edilemez

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonla görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG gücü kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre Erdoğan telefon görüşmesinde, DEAŞ'la Mücadele Küresel Koalisyonu Sözcüsü'nün "Suriye Sınır Güvenliği Gücü" tesis edileceği sözleri üzerinde duruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD/YPG terör örgütü güdümündeki SDG komutasında faaliyet göstermesi öngörülen bir gücün oluşturulmasının asla kabul edilemeyeceğini vurguladı. Erdoğan, bu tür teşebbüsün Suriye’nin birliğine ve istikrarına hizmet etmeyeceğini belirterek, müttefiklerin terör örgütleriyle iş birliği yapmalarını anlamanın mümkün olmadığına dikkat çekti. 

Afrin operasyonu operasyona kimler katılacak Afrin operasyonu ne zaman başlayacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yok     2018-02-26 Afrin türk ordusuna katılmak için en az kaç yaş sınırı var
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş