Afrin Operasyonu Başladı.. Türk Jetleri PYD Noktalarını Bombalıyor

Beklenen Afrin Harekatı resmen başladı. TSK havadan uçaklarla çeşitli PYD mevzilerini bombalamaya başladı. Başbakan Binali Yıldırım da "TSK havadan harekata başlamıştır" diyerek operasyonun resmen başladığını bildirdi.

Afrin Operasyonu Başladı.. Türk Jetleri PYD Noktalarını Bombalıyor
Afrin Operasyonu Başladı.. Türk Jetleri PYD Noktalarını Bombalıyor Umut Aslan

Günlerdir beklenen Afrin Harekatı an itibarı ile başladı. Başbakan Binali Yıldırım'ın AK Parti'nin Bilecik kongresinde yaptığı konuşmada resmen duyurduğu açıklamaya göre havadan başlayan Afrin operasyonuna karadan öncü birlikler olarak Özgür Suriye Ordusu birlikleri destek verecek. İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın o sözleri ""Şu an itibarıyla kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz, Afrin'de PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarını yok etmek için havadan harekata başlamıştır." 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin harekatını resmen başlattı ve  terör örgütlerinin mevzilerini havadan uçaklarla bombaladı. TSK hava operasyonlarını başlatır başlatmaz eş zamanlı olarak karadan da obüslerle atış yapıldı. Hatay'ın Afrin'e çok yakın bir bölgede bulunan Hassa ilçesinde savaş uçakları, saat 17.00 sıralarında  Afrin'e geçip mevzilere bomba yağdırdı. Aynı zamanda Hassa ilçe sinindeki sınır birlikleri ile Kilis'teki sınır birliklerinden Afrin'e top atışları yapıldı.

TSK'nın havadan operasyona başlamasının ardından Özgür Suriye Ordusu birliklerinin de karadan Afrin'e doğru ilerledikleri gelen bilgiler arasında. Türk Silahlı Kuvvetleri jetleri, Afrin'deki çok sayıda PKK/PYD-YPG hedeflerini vurmaya başlamasının ardından Afrin'den yükselen dumanlar Hatay'dan da çıplak gözle görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Afrin operasyonu fiili olarak sahada başlamıştır" açıklamasının hemen ardından Afrin'e  hava harekatı yapılmaya başlandı. TSK'ye ait savaş uçaklarının, Afrin'in Cindirêsê ilçesi kırsalında havalandığı ve dumanların yükseldiği görüldü. 

TSK: "Zeytin Dalı" Harekatı Başlamıştır

Afrin Harekatı'nın başlamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri bir açıklama yaptı. İşte o açıklama..''Hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.  Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

afrin harekatı afrin operasyonu afrin son durum afrin hava harekatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş