Afrin Operasyonu Başladı. SDG ile ÖSO Çatışıyor..

Gelen son dakika haberine göre Afrin Operasyonu'nda öncü birlik olarak kullanılacak ÖSO ile SDG arasında çatışmalar başladı.

Afrin Operasyonu Başladı. SDG ile ÖSO Çatışıyor..
Afrin Operasyonu Başladı. SDG ile ÖSO Çatışıyor.. Umut Aslan

Afrin Operasyonu'nda öncü TSK'nın öncü birlik olarak kullanılacağı ÖSO(Özgür Suriye Ordusu) ile PKK'nın uzantısı PYD'nin ana gövdesini oluşturduğu SDG(Suriye Demokratik Güçleri)  arasında çatışmalar başladı. Kilis'in hemen güneyinde Reyhanlı'nın doğusunda bulunan ve PYD'nin Suriye'deki kalelerinden biri olan Afrin operasyonunda bu gece çok önemli bir gelişme oldu. 

Bölgeden alınan bilgilere göre Afrin'in doğusunda YPG birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu birlikleri arasında çatışmaların başladığı bildirildi. Bugün öğle saatlerinde 20 araçlık Özgür Suriye Ordusu'nun Afrin'deki operasyona katılmak üzere Türkiye'den Afrin sınırına gönderilmişti.

Öte yandan YPG'nin medya kuruşu olan ANHA News'te yer alan bir habere göre ise Afrin'de TSK ve ÖSO birlikleriyle YPG ve YPJ birlikleri arasında savaşın başladığı doğrulandı. Habere göre Afrin'in Hezwane köyünde yoğunlaştığı bildirilen çatışmalarda  4 Türk askerinin öldüğü ve 5 askerin de yaralandığı iddia edildi. 

Fırat Kalkanı harekatı, 24 Ağustos 2016'da Cerablus operasyonuyla başlatılmıştı. El Bab'ın IŞİD'den alınmasıyla sona eren harekat kapsamında Cerablus, er Rai, el Bab, Azez gibi merkezler, TSK'nin vekaleti altındaki bu gruplarca kontrol edilmeye başlanmıştı. Hükümetten son yapılan açıklamalarda Afrin'e dönük olası bir operasyonda da bu grupların kullanılacağı açıklandı. Söz konusu gruplar hükümet yetkililerince "Özgür Suriye Ordusu" adıyla da anılıyor. 

afrin son durum afrin operasyonu fırat kalkanı ypg sdg öso
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş