Adıyaman'da Deprem Oldu 39 Yaralı Var

Adıyaman'da merkez üssü Samsat ilçesi yakınlarında gece saat 03.34'te 5.1 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem sonucunda 39 kişi yaralanırken okullar tatil edildi. Peki Adıyaman'ın yanı sıra Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa'da da deprem oldu mu?

Adıyaman'da Deprem Oldu 39 Yaralı Var
Adıyaman'da Deprem Oldu 39 Yaralı Var Umut Aslan

Adıyamanlılar güne deprem haberi ile uyandılar. Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen deprem yerin 9.1 km altında gerçekleşti. Depremi Adıyaman'ın komşu illeri Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinde yaşayan insanlar da hissetti. Bu denli büyük derecede gerçekleşen Adıyaman'daki depremin neticesinde Samsat'ta 2 ev yıkılırken bazı evlerde ise hasar oluştuğu gözlendi. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada Adıyaman'da meydana gelen deprem sonucunda 39 vatandaşın yaralandığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Adıyaman'ın Samsat ilçesinde gerçekleşen deprem ile ilgili şunları söyledi , "Adıyaman'daki depremden 39 kişi etkilendi, 35 yaralının tedavisi sürüyor. Ağır bir hastamız görünmüyor" dedi.

Adıyaman'daki depremin ardından apar topar evlerini terketmek durumunda kalan vatandaşlar artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle eve girmeye tereddüt ediyorlar. Zira 5.1'lik büyük depremin ardından bölgede şiddetleri 1.4 ile 2.7 arasında değişen 8 artçı deprem daha yaşandı. Halkın büyük çoğunluğunun evlerine girmediği gözlenirken öte yandan bazı vatandaşların da eşya peşine düşerek canları pahasına evlerine girip eşyalarını çıkartmaya çalıştıkları görüldü.

Adıyaman'daki deprem hakkında Başbakan Binali Yıldırım da konuştu. İşte Binali Yıldırım'ın sözleri "Depremin ardından açıklama yapan ve can kaybı olmadığını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, "Bazı binalarda hasar var ve bunlarla ilgili Başbakanlık gerekli çalışmaları başlattı. Hasar tespitleri, yapılması gereken yardımlar neyse bunlar konusunda hemen harekete geçilmiştir" dedi.

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde 2 Mart 2017 tarihinde de  5.5 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Samsat ilçesinde yapılan hasar tespit çalışmalarında, Samsat merkez ve köylerinde 2 bin 48 yapının bin 289'unun ağır hasarlı, 168'inin orta hasarlı, 542'sinin de az hasarlı veya hasarsız olduğu, buna göre ilçe merkezindeki yapıların yüzde 78'inin, köylerdeki yapıların ise yüzde 69.5'inin ağır hasarlı olduğu belirlenmişti.

adıyaman deprem diyarbakır deprem şanlıurfa deprem malatya deprem gaziantep deprem samsat deprem şiddeti kaç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş