ABD'nin Kudüs Elçiliği Resmen Açıldı, Arap Birliği Olağanüstü Toplanacak!

ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği bugün resmen açıldı! Arap Birliği, elçiliğin Kudüs'e taşınmasıyla ilgili çarşamba günü olağanüstü toplanacağını açıkladı

ABD'nin Kudüs Elçiliği Resmen Açıldı, Arap Birliği Olağanüstü Toplanacak!
ABD'nin Kudüs Elçiliği Resmen Açıldı, Arap Birliği Olağanüstü Toplanacak! Hilal Mert

ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği bugün resmen açıldı! Açılış töreni Türkiye saatiyle 16.00'da başladı. ABD Başkanı Donald Trump açılışa bizzat katılmadı ancak davetlilere telekonferans sistemi ile hitap etti. ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı İvanka, damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin Kudüs Büyükelçiliği'nde açılış töreninde yer aldı.  Açılışta konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Trump'ın elçiliği Kudüs'e taşıma kararını övdü ve 'cesur bir karardı' dedi.

Arap Birliği, ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşımasıyla ilgili çarşamba günü olağanüstü toplanma kararı aldı.

Neler Olmuştu?

14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle Filistinliler, 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak adlandırıyor ve anıyor. 1967'den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs İsrail işgali altında bulunuyor.

ABD başkanı olduktan sonra Donald Trump, mart ayı başında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmiş ve büyükelçiliği de Tel Aviv'den taşınma kararı almıştı. Karar sadece Filistinliler tarafından değil tüm dünya genelinde tepki çekmişti.

İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı alan ABD Başkanı Trump 'ı protesto etmek isteyen Filistinliler'e bugün İsrail askerleri ateş açtı çok sayıda kişi hayatını kaybetti, yüzlerve kişi de yaralandı.

ABD Kudüs Büyükelçiliği Açılış töreni Filistin israil Nekbe Donald Trump Arap Birliği gazze
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş