ABD, Fetullah Gülen’in İadesini, Konuşmaya Korkuyor…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Amerika Dışişleri Mike Pompeo’ya, ABD’nin Suriye politikası nedeniyle, Türkiye’nin endişelerini aktardı.

ABD, Fetullah Gülen’in İadesini, Konuşmaya Korkuyor…
ABD, Fetullah Gülen’in İadesini, Konuşmaya Korkuyor…

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki ülkenin Dışişleri Bakanları arasında ABD’de gerçekleşen görüşme hakkında bilgi notu paylaşıldı.

İki Bakanın görüşmeleri hakkında yapılan açıklamada; “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Sayın Mike Pompeo 4 Haziran 2018 tarihinde Washington’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. İki Bakan Türkiye ve ABD’nin karşılıklı kaygılarını müttefik ortaklık ruhu içinde ele alma yönündeki taahhütlerinin sürdüğünü teyid etmiştir.” denildi.

Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Bakan Pompeo arasında, ikili ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu, terörün her şekli ile mücadele etme konusundaki ortak kararlılıklarının yeniden gündeme geldiğine değinildi.

Açıklamada; İki Bakanın, Suriye konulu Ortak Çalışma Grubunun, Münbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması için adımların atılmasını içerecek şekilde, Suriye’de ortak çıkarları ilgilendiren konularda ikili işbirliğinin geleceğine ilişkin tavsiyelerini değerlendirdikleri, bu amaç doğrultusunda bir yol haritasına karar verildiği, bölgedeki gelişmelerin yakından takip edilmesine ilişkin mutabakatlarını yansıtacak şekilde yol haritasının uygulanması konularında ortak taahhütlerin kararlaştırıldığı vurgulamıştır.

Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Pompeo’nun, Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin ele alındığı, ikili ilişkilerde öne çıkan mevcut meselelere çözüm bulunabilmesi için sürdürülmesi hususunda mutabık kalındığı, adli ve diğer konulara ilişkin çalışma grubunun ön oturumunun gerçekleştirildiği açıklandı.

En son 27 Nisan’da bir araya gelen ikili arasında, terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in iadesi ile ilgili Türkiye’nin talebi gündeme gelmiş ancak, Pompeo tarafından net bir cevap verilmemişti. Ayrıca AB Güvenlik Konseyinde, Kuveyt'in Filistin konusundaki tasarısını reddeden ABD'nin kararını ilk tepkiyi Türkiye'nin göstermesi ile ilgili ikili arasında görüşmede gündeme gelip gelmediği konularında bir açıklama yapılmadı.

Mike Pompeo Mevlüt Çavuşoğlu abd ortadoğu fetullah gülen fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?