57. Alaya Vefa Yürüyüşü Yapıldı

Çanakkale Kara Savaşları'nın başlamasının 103. yıl dönümü dolayısıyla savaşların vuku bulduğu Çanakkale'de "57'nci Alaya Vefa Yürüyüşü" yapıldı. Yürüyüşün tamamlandığı Conkbayırı Anıtı'nda düzenlenen törende, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak bir konuşma yaptı.

57. Alaya Vefa Yürüyüşü Yapıldı
57. Alaya Vefa Yürüyüşü Yapıldı

Geleneksel Vefa Yürüyüşü

"Ecdadımızın ölümün üzerine yürüdüğü güzergahı, bu kez biz yürüyoruz." diyen Bakan Bak, törendeki konuşmasında, vefa yürüyüşünü geleneksel hale getirdiklerini söyledi ve şöyle konuştu:

"20. Asrın En Yiğit Destanı"

"Onların izini sürmek, onları biraz olsun anlamak için yürüyoruz. Bir asır önce Conkbayırı'nda yaşananlar, istiklalimiz için bir madalya, istikbalimiz için bir pusuladır. O gün feda olma ruhuyla ileriye atılan gençler, 20. asrın gördüğü en yiğit destanı bu topraklarda yazdılar. Bununla elbet şeref duyacağız. Ama Çanakkale yalnız bir hamaset bayrağı değil, aynı zamanda bir hakikat kaynağıdır. Çanakkale; ana kuzularının aslana, masalların destana dönüştüğü yerdir. Bu ruhu çözdüğümüz takdirde, bugün ayağımıza düğümlenmeye çalışılan pek çok sorunu da çözmüş olacağız. Bize, karanlık odaklarca dayatılmaya çalışılan bölünme senaryolarını, ayrılık yalanlarını elimizin tersiyle itmenin ilhamı Çanakkale'dir. Çünkü bu topraklarda yan yana yatan Diyarbakırlı ile Trabzonlu, Urfalı ile Manisalı aynı topraklar için can vermiştir."

"Bu Ülke Bütün Dünya Müslümanlarının Kalbidir"

"Biz de memleketin dört bir köşesindeki vatandaşlarımızla hep beraber omuz omuza durursak kazanacağız. Ayrıca bu coğrafyada yaşamak uğruna ödenen bedeller, yalnızca Çanakkale'de görülebilir. Bu ülke bütün dünya müslümanlarının kalbidir. Bu yüzden de Afrika'da, Asya'da, Avrupa'da, Türkiye'ye dair iyi haberlerin sevinçle, kötü haberlerin kederle karşılandığı evler vardır, var olmaya devam edecektir. Ayrı coğrafyalardan, ayrı etnik kökenden, ayrı inanç gruplarından gelen insanların ismini silen, hepsinin manevi künyesine tek bir ismi yazan çelikten bir kalemdir Çanakkale. Bu cephelerden taarruza kalkıp cemre gibi, tohum gibi toprağa düşen yiğitlerin her birinin ismi Mehmetçik'tir, Mehmet'tir."

"Seyit Onbaşılar Ayağa Kalkacaktır"

Çanakkale'de şehit düşen ecdadın arasında o dönemde farklı spor kulüplerinde forma giyenlerin olduğunu da hatırlatan Osman Aşkın Bak, konuşmasını şöyle sürüdürdü:

"Ama gördüğünüz gibi bu farklılık, onlar için bir ayrışma meselesi değil zenginlik olmuştur. Çünkü onlar 'Formamız farklı, armamız farklı ama sancağımız aynı.' diyerek ellerini uzatmışlardır. İşte onlar Asım'ın neslidir, namusunu çiğnetmeyenlerdir. Biz de onların evlatları, torunları olarak, ülkenin dört bir köşesinden gelip aynı ruh, aynı inanç ve aynı bayrağın etrafında birleştik. Bu ülkenin üzerinde yeniden kirli oyunlar tezgahlamaya cüret eden olursa, bu milletin yüreğindeki Seyit Onbaşılar ayağa kalkacaktır."

Sancak Devir-Teslim Töreni Yapıldı

Törende yapılan diğer konuşmaların ardından "57'nci Alay"ın temsili sancağının devir-teslimi yapıldı. Sancak; geçen yıl emanet edildiği 19 Mayıs Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğrenci Konseyi'ne törenle teslim edildi.

57. alay osman aşkın bak çanakkale sancak vefa yürüyüşü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş