524 Yıllık Kayıp Kuran-ı Kerim Yeniden Topkapı Sarayı'nda Sergileniyor

Topkapı Sarayı'ndan Bursa Arkeoloji Müzesi'ne gönderildiktan sonra kaybolan Kuran-ı Kerim bulundu ve yuvasına döndü

524 Yıllık Kayıp Kuran-ı Kerim Yeniden Topkapı Sarayı'nda Sergileniyor
524 Yıllık Kayıp Kuran-ı Kerim Yeniden Topkapı Sarayı'nda Sergileniyor Hilal Mert

1964 yılında çıkarılan bir kararnameyle Topkapı Sarayı'ndan Bursa Arkeoloji Müzesi'ne gönderildiktan sonra ortadan kaybolan Kuran-ı Kerim için yapılan uzun yıllardır araştırmalar netice verdi. 524 yıllık Kuran-ı Kerim'in, Hattat Ziya Aydın tarafından muhafaza edildiği ortaya çıktı ve yetkililer harekete geçti. 524 yıllık el yazması Kuran-ı Kerimi muhafaza ederek bugünlere gelmesini sağlayan Hattat Ziya Aydın'ın 1997 yılında hayatını kaybettiği ve tarihi Kuran-ı Kerimi oğullarına bıraktığı öğrenildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş 524 yıllık Kuran-ı Kerimi muhafaza eden Hattat Ziya Aydın'ın oğulları Ahmet ve Ali Sami Aydın ile görüştü. Hattat Ziya Aydın'ın oğulları Ahmet ve Ali Sami Aydın eseri Topkapı Sarayı'na teslim etmeyi kabul etti. Önceki gün Hattat Şükrullah Efendi tarafından yazılmış olan 524 yıllık Kuran-ı Kerim, Ahmet Aydın ve Ali Sami Aydın tarafından Bursa'dan İstanbul'a getirilerek Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı'ya teslim edildi.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı "Bir şeyin altını çizmek istiyorum. Bu eser Ziya Aydın tarafından bu şekilde muhafaza edilmemiş olsaydı muhtemelen bu eseri Avrupa'da bir müzede görürdük. Aileye çok teşekkür ediyorum" diyerek Hattat Ziya Aydın'a ve oğulları Ahmet ile Ali Sami Aydın teşekkür etti.

Eserin ait olduğu yerde sergilenmesi hususunda duydukları mutluluğu dile getiren Ahmet Aydın "Kırk senedir aile olarak muhafaza ettiğimiz bu eserin Topkapı Sarayı'nda sergilenmesi kararını aile olarak aldık. bu Kuran-ı Kerimin sergilenmesi hususunda duyduğumuz mutluluğu bu ramazan gününde paylaşmak isterim" diyerek mutluluğunu ifade etti.

Topkapı Sarayı istanbul Bursa Arkeoloji Müzesi Kuran-ı Kerim Hattat Ziya Aydın ramazan sergi müze
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş