3. Nükleer Santral Kapıda! Erdoğan Çin İle Görüşmelere Başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin ziyareti sırasında Çin Devlet Başkanı Şi ile 3. nükleer santral konusunda görüştü.

3. Nükleer Santral Kapıda! Erdoğan Çin İle Görüşmelere Başladı
3. Nükleer Santral Kapıda! Erdoğan Çin İle Görüşmelere Başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir çok ülke vatandaşının katıldığı Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katıldı. Katıldığı forumda genel olarak İpek Yolu konusu ve ekonomik meseleler konuşuldu. Erdoğan Çin ile özel olarak 3. Nükleer santral konusunda ilk görüşmeyi yaptı. 
Çin Devlet Başkanı Şi ile yapılan görüşmelerde 3. nükleer santral için sürecin hızlandırılması konusu ele alındı. Çin tarafı da bu konuda süreci hızlandıracaklarını beyan ettiler. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi kendi dönemlerinde 4. kez bir araya geldiler. İkili görüşmelerde ekonomik meselelerde daha çok karşılıklı iş yapma konusu ve özellikle gemi yapımı ve liman işletmeciliği konusunda iş birliği konusunda bazı anlaşmalara varıldı.
FETÖ KONUSUNDA ÇİN İŞBİRLİĞİ
Şi yaptığı açıklamada FETÖ konusunda da çalışmalarının devam ettiğini, Türkiye’nin tehdit olarak gördüğü hiçbir yapılanmayı ülkelerine sokmayacaklarını vurguladı.
Bununla birlikte Birleşmiş Milletler’de 3farklı sivil toplum kuruluşunun kaldırılması için de Çin’in harekete geçeceği kararı alındı.
Bilindiği üzere ülkemizde Sinop’ta Japonya, Mersin’de Rusya Nükleer Santral inşaatları hala devam ediyor. 2020 yılında faaliyete geçecek olan nükleer santraller Türkiye’nin elektrik ihtiyacının 100’de 10’una yakını karşılayacak. 
Çin’in yapacağı nükleer santral ile de dışarıdan alacağımız doğalgaz miktarı çok azalacak. Çünkü biz elektriğin çoğunu doğalgaz ile üretiyoruz.

 

nükleer santral çin nükleer santral anlaşması 3. nükleer santral erdoğan ve şi görüşmesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek