20 Yıl Olmasına 4 Dakika Kala İdam!

ABD’de 4 dakika ile bir kişi idam edildi. 12 yıldır idam cezası uygulanmayan ülkede Ledell Lee cezanın zaman aşımına uğramasına 4 dakika kala iğne ile idam edildi.

20 Yıl Olmasına 4 Dakika Kala İdam!
20 Yıl Olmasına 4 Dakika Kala İdam!

ABD’de iğne ile idam ilk ABD kurulduğundan beri devam ediyor. Bu kapsamda çok sık idamlar yaşanmasa da 12  yıl sonra bir idam daha gerçekleştirildi. Arkansas Eyaleti’nde yaşayan Ledell Lee 1997 yılından bu yana hapiste yaşamını devam ettiriyordu. Hapse girişinden 20 yıl olmasına 4 dakika kala idam edilen Lee, 4 dakika daha idam edilmeseydi, yasa gereği zaman aşımına uğrayacak ve idam edilemeyecekti.
Ledel Lee’nin cezası ise 51 yaşındaki kadını demirle dövmek ve öldürmekten kaynaklı olduğu söylendi. Ülkede 7 infaz daha yapılacağı, çünkü idam iğnelerinin son kullanma tarihi biteceği söylendi. Nisan ayında kalan idamların gerçekleşmesi düşünülüyor.
İDAMA TEPKİLER BÜYÜYOR
ABD yasalarına göre idam serbest olsa da demokratik bir ülkede idam cezasının olması ABD’li vatandaşların karşı çıkmasına ve protestolar yapmasına sebep oluyor.
ABD’de 1976 yılında çoklu infaz olsa da o zamandan bu zamana kadar ilk kez bu kadar kısa sürede 8 mahkum birden idam edilecek.
İdam ülkemizde uzun süredir olmasa da, Erdoğan söylemlerine bakılırsa getirilmesi için bir çaba söz konusu gibi. Bu sebeple yakında idam için referanduma gidebiliriz.

 

abd idam ledell lee idam cezası 4 dakika kala idam ceza zaman aşımı arkansas eyaleti idam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netflix, TV'de Kullanımı Daha Kolay Hale Getiriyor
Netflix, TV'de Kullanımı Daha Kolay Hale Getiriyor
 Instagram’a Çevrimiçi Olduğunu Gösteren İşaret Geldi
Instagram’a Çevrimiçi Olduğunu Gösteren İşaret Geldi