15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davasından Karar Çıktı

15 Temmuz 2016 gecesi darbe teşebüsü sırasında Boğaziçi Köprüsünde yaşanan olaylara ilişkin açılan dava, karara bağlandı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davasından Karar Çıktı
15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davasından Karar Çıktı Hilal Mert

15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ terör örgütü tarafından yapılan darbe girişimi sırasında eski adıyla Boğaziçi Köprüsünde yaşanan olaylara ilişkin açılan dava, karara bağlandı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan duruşmaya, 133 tutuklu sanık, müştekiler ve avukatlar katıldı. Yargılamayı yapan İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında tutuklu sanıklar eski Yarbay Turgay Ödemiş ve eski Binbaşı Ahmet Taştan'ın da bulunduğu 72 sanığı "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.  İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca "Anayasal düzeni ortadan kaydırmaya teşebbüse yardım" suçundan 22 sanığa 17 yıl 7'şer ay, 5 sanığa da aynı suçtan 15'er yıl hapis cezası verdi. Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un şehit edilmesine ilişkin 12 sanığı "kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi, ayrıca bazı vatandaşların şehit edilmesine ilişkin birçok sanığı da aynı ceza verildi.

NELER OLMUŞTU?

FETÖ terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 günü gecesi darbe girişimi yapılamaya çalışıldı. 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivil; 35 askerî uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askerî gemi, 3 bin 992 silah ve 37 askerî helikopterle darbe girişiminde bulundu. Önce136 darbeci asker Boğaziçi Köprüsü’nü kapattı, köprü üzerinde 30 vatandaş FETÖ’cü hainler tarafından şehit edildi.Genelkurmay Başkanlığı darbeciler tarafından basıldı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları rehin alındı. Orgeneral Akar’a silah zoruyla darbe bildirisi imzalatılmak istendi. TRT işgal edildi ve darbeci askerlerin korsan darbe bildirisi canlı yayında okutuldu. Ardından FETÖ terör örgütü tarafından CNN Türk’ün yayını durduruldu ve Digitürk hedef alındı. FETÖ’cü pilotlar F-16 uçaklarıyla TÜRKSAT’ı bombalarken iki kobra helikopteri de TÜRKSAT’ı teslim etmemek için direnen halka ateş açtı. TÜRKSAT önünde iki vatandaş şehit oldu.Darbeciler tarafından havaalanlarını hava trafiğine kapatıldı. 58 darbeci subay, İstanbul Atatürk Havalimanı’nı 4 tank, 4 zırhlı araç, 4 kamyon ve 4 askeri jip ile işgal etti. Burada 6 vatandaş şehit oldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni F-16 uçakları bombaladı, 29 kişi şehit oldu.Milletvekillerinin içinde bulunduğu sırada Gazi Meclis tam 11 kez bombalandı. Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi de FETÖ’cü teröristlerin F-16 uçaklarından attığı bombalar ile vuruldu. 51’i özel harekat polisi olmak üzere 56 kişiyi şehit edildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü de bir kez F-16 ve 6 kez de helikopterlerle vuruldu. FETÖ, 27 asker ve 2 komando ile Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı oteli bastı. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma polisi olmak üzere iki polis şehit oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi kaçmayı başardı. CNN Türk canlı yayınına bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı meydanlara, sokaklara çağırdı.Sokağa dökülen halk tarafındandirenişi başladı. Başarısız olacağını anlayan FETÖ'cülerden kimileri teslim oldu kimileri de kaçtı. Olaylı gece sonunda 250 kişi şehit edildi ve 2196 gazi oldu.

 

FETÖ 15 Temmuz Silivri Ceza İnfaz Kurumu İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü dava karar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş