11 Eylül 2001'den Sonra ABD'de Neler Değişti?

Bugün 11 Eylül 2018! Tam 17 yıl önce bugün ABD'nin New York şehrinde ikiz kulelere terör saldırısı yapıldı...

11 Eylül 2001'den Sonra ABD'de Neler Değişti?
11 Eylül 2001'den Sonra ABD'de Neler Değişti? Hilal Mert

Bugün 11 Eylül 2018! Tam 17 yıl önce bugün 2001 yılında ABD'nin New York şehrinde ikiz kulelere yapılan saldırı büyük kayıplara neden oldu? Peki o gün ne oldu ? İşte detaylar...

  • Saldırganların olayın öncesinde Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA merkezinin yakınlarında bir motelde kaldıkları ortaya çıkartıldı.
  • Saldırının ardından teyakkuza geçen itfaiye birlikleri, sıçrayan yangınları ve bunla ilişkili olayları tam 100 günde bitirebildi.

  • Saldırı düzenlenen kulelerde, başta Picasso olmak üzere birçok büyük sanatçının önemli eserleri bulunuyordu. Bu sanat eserlerinin değerininin 100 milyon dolar değerinde olduğu ifade ediliyor. Hepsi yandı!

  • Dünya Ticaret Merkezi saldırısı sonrasında 2976 kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerden yalnızca 290 tanesinin cesedi parçalanmadan bulunabildi.

  • 200'e yakın kişiyse binadan atlayarak yaşamını yitirdi.

  • ABD'nin iki büyük havayolları firmasının hisselerinde, saldırının hemen öncesindeki ciddi düşüş yaşandı! Bu d akıllara ilginç soruları getiriyordu. Büyük hissedarlar bir yerlerden tüyo mu almıştı?

  • Dünya Ticaret Merkezi enkazının altında 60 binden fazla kişisel eşya bulundu. Bunların 144'ü alyans, 437'si saatti...

  • Saldırıların ardından ABD'de piyasa kapandı. Dolar sert şekilde düştü, petrol fiyatları arttı. Bir milyonun üzerinde kişi yaşananların ardından işsiz kaldı. Sivil havacılık üç gün durdu. Tüm maliyetler hesaplandığında trilyon doları geçen bir zarar söz konusuydu! Tüm dünya genelinde ticari havacılık sektörü milyarlarca dolar zarar etti. Yaşananların ardından Avrupada birçok havayolu firması zarar etti, kapanma noktasına geldi. Bazıları kapandı. Swissair devlet desteği ile SWISS ismini alarak devam etmeye karar verdi.

  • Saldırılardan kısa bir süre önce binayı 99 yıllığına kiralayan yap-sat'çı Larry Silverstein'in 11 Eylül saldırısı öncesinde böylesine uzun vadeli bir işe girmesi, kafalarda soru işareti bırakmıştı. Saldırıda ölenlerin hatırasını yaşatmak adına yapılan anıtın yanında, büyük bir ticaret merkezi inşa edilmesi kararlaştırıldı.

dolar 11 Eylül İkiz Kuleler Saldırı terör Dünya Ticaret Merkezi ABD New York
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?