Ziraat Bankası'ndan Çiftçiye Şartsız, Kefilsiz Kredi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üreticinin yüzünü güldürecek açıklamayı yaptı ve şartsız, kefilsiz kredi verileceğini duyurdu

Ziraat Bankası'ndan Çiftçiye Şartsız, Kefilsiz Kredi
Ziraat Bankası'ndan Çiftçiye Şartsız, Kefilsiz Kredi Hilal Mert

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üreticinin yüzünü güldürecek açıklamayı yaptı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, üreticinin Ziraat Bankası ve TKK aracılığıyla şartsız, kefilsiz kredi kullanabileceğini ayrıca kredinin tüm faizlerinin de bakanlık tarafından karşılanacağını duyurdu.

Ürününü sattığında yüzde 2 stopaj vergisi ve yüzde 2 SGK bedeli ödemeyeceğini belirten Bakan Fakıbaba, “Ülkemiz depo açığının giderilmesi amacıyla 2005 yılında TMO tarafından ‘Özel Sektöre Uzun Süreli Kiralama Yöntemiyle Lisanslı Depo Yaptırılması’ süreci başlatılmıştır. Ülke genelinde 90 noktada 4,2 milyon ton kapasiteli depo yapımı hedeflenmiştir. İhtiyaç görülen noktalara depo yapımı faaliyetlerine devam edilecektir. 2018 yılında 2,5 milyon tonluk kısmı, 2019 yılı sonunda ise tamamı devreye girmiş olacaktır. Bu sistem tamamlandığında ülkemize, 1,5 milyar TL'lik yatırım yapılarak, bin kişiye istihdam sağlanacaktır. Üreticilerimiz ürününü lisanslı depoya teslim ettikleri takdirde, 2018 yılında depo kira ücreti ödemeyecek, biz karşılayacağız, ürün teslim ederken 25 TL analiz ücretini ödemeyecek, biz karşılayacağız, ton başına 25 TL nakliye desteği alacak. İlk kez bu yıl uyguluyoruz” dedi.

Buna göre; Lisanslı depoya 20 ton ürününü getiren bir üretici, bu ürünü ister TMO'ya ister tüccara veya sanayiciye satsın bin 450 TL'ye kadar kazanç sağlayabilecek. Lisanslı depo yapmak isteyen yatırımcıların 20 milyon TL'ye kadar kredi kullanabilme imkanı var. Kredi faizinin yüzde 75'i kadarını bakanlık karşılıyor olacak. Ürününü lisanslı depoya teslim eden üretici dışındaki kesimlerin depo kira ücretlerinin yaklaşık yarısını da bakanlık karşılayacak. Tüccar/Sanayici lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi ticareti yaptığında yüzde 1 KDV ve yüzde 20 oranındaki gelir vergisini ödemeyecek.

Lisanslı depoculukla üretici, faizsiz kredi ile nakit ihtiyacını karşılayacak, ürününü hasat döneminde düşük fiyatlardan satmak zorunda kalmayacak. Ayrıca üretici depo kirası ödemeden ürününü bekletebilecek, böylece ürününün değerinde satabilecektir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredi Fakıbaba Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı depo üretici tüccar ürün mahsul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş