Zam Yoluna Gitmeyen Markalar Gramajı Düşürüyor!

Yeşilçam filmlerindeki alışveriş sahneleri gerçek oluyor... Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik, market raflarındaki gramaj oyununa neden oldu!

Zam Yoluna Gitmeyen Markalar Gramajı Düşürüyor!
Zam Yoluna Gitmeyen Markalar Gramajı Düşürüyor! Hilal Mert

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik, market raflarındaki ürünü de vurdu! Zam yapmadıkalrını iddia eden markalar tüketiciye karşı bir kandırma politikası uygulayarak gramajı düşürme yoluna gitti...

Birçok markette ve mağazada hafta sonundan bu yana etiketlere maliyetin üzerinde zam yapıldı. Bazı işgüzar şirketler ise fiyatları düşürmedi ama gramajı düşürdü bu şekilde gramaj oyunuyla fiyatları artırmaya başladı. Böylece marketlerde hem raf fiyatları hem de ürün üzerindeki gramajlar değişti.

100, 200, 250, 300, 500 ve 1000 gram olarak satılan pek çok ürün artık 111, 225, 130, 40, 172, 960, 1440, 810 gibi küsuratlı gramajlarla satılmaya başlandı. Gramaj oyunu, özellikle kuruyemiş, deterjan, çikolata ve şarküteri ürünlerinde yapıldı.

Tüketicileri Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Şükran Eroğlu ise vatandaşın resmen kandırıldığını, bunun yasa önünde suç olduğunu belirterek, "Bir gramaj azaltma ya da zam varsa müşterinin bu konuda bilgilendirilmesi yasal zorunluluk. Gizli zam yapmaya kimsenin hakkı yok" dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, markaların kur nedeniyle yüzde 10-30 arasında değişen zam geçişini rafa yansıttığını söyledi. Altunbilek, eylülde her şeyin dengeye oturacağını kaydetti.

Yapılan bu gramaj oyunları sosyal medyada da yankı buldu... Sosyal medya paylaşaım yapanların kimisi 200 gramlık labne paketinin aynı fiyatla 180 grama düşürüldüğünü duyururken kimisi de temizlik ürünlerinde de bu durumun yaşandığını söyledi. Bir kullanıcının yaptığı paylaşıma göre; 935 gramdan üretilen 55 bulaşık makinesi tableti şimdi 9007 gramdan üretiliyor. Paketin içeriği ise yine 55 bulaşık makinesi tableti !

Zam Marka Gramaj ürün market
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş