YouTuber ve Adsense Sahiplerinden Vergi Alınabilir

Ülkemizde sayıları hızla artan YouTuber'lardan vergi alınacak.

YouTuber ve Adsense Sahiplerinden Vergi Alınabilir
YouTuber ve Adsense Sahiplerinden Vergi Alınabilir

Ülkemizde son zamanlarda sürekli güncellenen vergi tasarısı yakın zamanda YouTube ve Adsense üzerinden gelir elde edenleri üzebilir. Gelen haberlere göre devlet YouTuber ve Adsense sahibi kişilerden vergi almak için çalışmalara başladı. 

Kısa bir süre önce Maliye Bakanlığı internetten alınan hizmetlere, uygulamalara ve daha pek çok şeyden vergi alınmasının önünü açan yeni bir taslak yayınlamıştı. İnternet üzerinden alınan pek çok servisten vergi alınmasına ne zaman başlanacağı belirsizliğini korurken devlet YouTuber ve Adsense sahiplerinden de vergi almak için düğmeye bastı. 

Asgari ücretle çalışan milyonlarca işçi vergisini fazlasıyla öderken YouTuber’lar herhangi bir vergi ödemedikleri gibi her geçen saniye kazançlarını katlıyorlardı. Türkiye’de son zamanlarda sayıları hızla artan YouTuber’lardan pek çoğu kendi filmlerini bile çektiler. Yayınladıkları oyun videoları, şaka içerikli videolar ve gerek küfür gerekse kötü örnek olabilecek videolar ile lüks evlerde yaşayıp pahalı arabalarla zengin bir yaşama sahip olan fenomenler aldıkları sponsor reklamlarından da gelir elde ediyorlar. Herhangi bir ek vergi ödemeden diledikleri videoyu yükleyip yine vergi ödemeden sponsorlardan elde ettikleri gelirleri de ceplerine atan YouTube fenomenlerinden düzenlemenin ardından vergi alınmaya başlanacak. 

Son zamanlarda sosyal medya platformlarını kullananların hızla artmasıyla birlikte pek çok kişi takipçileri üzerinden para kazanmaya başlamıştı. Instagram, Twitter ve diğer sosyal medya uygulamaları üzerinden sponsor içeriklerle para kazanan kişilerden vergi alınıp alınmayacağı henüz bilinmiyor. 

Gelen haberlere göre ayrıca Google’ın reklam servisi olan Adsense kullanıcıları da vergi ödeyecek. Sitelerine koydukları reklam bağlantılarıyla gelir elde eden kullanıcıların açıklamasına göre  ödemeler yurt dışından yapıldığı için vergi kesintisi yapılıyor. KDV kesintisi ödedikleri için şimdilik vergi ödeme gibi durumları olmayan Adsense sahiplerinin ileride vergi ödeme kapsamına alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor.

youtube youtuber vergi adsense
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş