Yeni Havalimanının Açılmasıyla THY Bin Pilot Alacak

İstanbul'un Arnavutköy ilçesine yapılan yeni havalimanının 29 Ekim'de açılması ile THY ihtiyacı karşılamak için pilot alımı yapacağını duyurdu

Yeni Havalimanının Açılmasıyla THY Bin Pilot Alacak
Yeni Havalimanının Açılmasıyla THY Bin Pilot Alacak Hilal Mert

İstanbul'un Arnavutköy ilçesine yapılan yeni havalimanının 29 Ekim'de açılacak. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan içinde bulunduğu uçakla, akşam saatlerinde henüz inşaatı tamamlayan yeni havalimanına iniş gerçekleştirdi. Uçak içinden kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla birlikte resmi açılışını yapacağız. Bu akşamki hem denetleme hem de bir buradan aynı zamanda ortak yayına girmenin şu anda gayretiyle bu adımı attık” dedi.

Atatürk Havalimanı 30 Ekim gecesi saat 3'te yeni havalimanına taşınmaya başlayacak, bazı yollar trafiğe kapatılacak ve uçaklar vinç ile taşınacak. 29 Ekim günü Atatürk havalimanından kalkan uçaklar ise dönüşü yeni havalimanına yapacak.

Kapatılacak Atatürk Havalimanından 2,5 kat büyük olacak olan yeni havalimanı ihtiyacı karşılamak için yeni seferle koyacak. Bu nedenle Türkiye'nin en büyük ve en eski havayolu şirketi THY yeni pilot alımı yapmaya karar verdi.

THY Pilot İstihdamı Bilgilendirme Toplantısı, şirketin Yeşilköy'deki Uçuş Eğitim Merkezi'nde yapıldı. Pilot istihdamı hakkında basın mensuplarına bilgi veren THY Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, yeni uçaklara yönelik pilot istihdamını artırmak amacıyla çalıştıklarını, yurt içi ve dışına pilot adaylarını eğitime gönderdiklerini açıkladı. Pilot olmanın bilindiği kadar zor olmadığını ifade eden Abdulkerim Çay, pilotların yaklaşık 25 bin lira maaşla işe başladıklarını açıkladı.

THY'de pilot olmaya hak kazanan adayların 2 yıllık eğitime gönderildiğini dile getiren Çay şöyle konuştu;

"Eğitim sürecinde bu arkadaşlarımızın konaklaması, ihtiyaçlarının yanı sıra cüzi bir miktar da olsa maddi olarak destekliyoruz. İki yıllık eğitim sonucunda arkadaşlar, filomuzda pilot olarak uçabiliyor. Eğitimlerde yer dersleri var. Simülatör eğitimleri var. Ondan sonra tek motorlu uçaklarla bir eğitimleri var. En sonunda bizim jet motorları dediğimiz uçaklarla da eğitimleri devam ediyor."

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu markası olan THY, son yıllarda yakaladığı başarı ve artan yolcu talebi dolayısıyla bir yandan filosunu ve uçuş ağını genişletiriyor diğer yandan da 4 bin 500 pilottan oluşan kokpit ekibine yeni pilotlar katıyor. Bu yıl, THY, yetiştirilmek üzere pilot aday adayı ilanına başvuracaklar arasından başarılı olan tüm adayları kendi bünyesinde istihdam etmeyi planlıyor. Adaylar 4 ay kadar sürecek seçim sürecinde başarılı olmaları halinde Yetiştirilmek Üzere Pilot Akademisi'ne katılacak. Pilotluğa dair öğrenilmesi gerekenlerin aktarıldığı, yaklaşık 18-24 ay süren eğitimler sonrasında adaylar ikinci pilot olarak işe başlayacak.

Pilot olmak isteyenler, www.turkishairlines.com sitesindeki kariyer bölümünde yer alan form ile başvuru yapabilir.

yeni havalimanı THY pilot pilot adayı maaş Atatürk Havalimanı iş ilanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?