Venezuela Altınları Türkiye'ye Geliyor

Venezuela Maden Bakanı Victor Cano ABD yaptırımlarından dolayı ülkenin altınlarını İsviçre yerine Türkiye'de rafine ettiğini açıkladı

Venezuela Altınları Türkiye'ye Geliyor
Venezuela Altınları Türkiye'ye Geliyor Hilal Mert

Bundan 20 yıl kadar önce Latin Amerika'nın en zengin ülkelerinden biriydi Venezuela şimdilerde yüksek enfilasyon ve büyük ekonomk kriz ile boğuşuyor. Venezuela Maden Bakanı Victor Cano da ABD yaptırımlarından dolayı ülkenin altınlarını İsviçre yerine Türkiye'de rafine ettiğini açıkladı. Venezuela Maden Bakanı Victor Cano yaptığı açıklama şu şekilde;

“Türkiye ve Venezuela Merkez Bankaları arasında bir anlaşma yapıldı. Bu ticareti müttefik ülkelerle yapıyoruz, hayal edin altınımızı İsviçre'ye göndersek ve yaptırımlardan dolayı altınımızı orada tutsalar ne olurdu.”

Venezuela Maden Bakanı Victor Canohangi, hangi Türk şirketleri aracılığı ile Venezuela altınının Türkiye'de lisanslandığını açıklamadı ancak hükümetin bu sene küçük madencilerden 9.1 ton altın aldığını söyledi. Altın Türkiye'de rafine edildikten sonra Venezuela'ya geri gönderiliyor ve ülkenin merkez bankası envanterine katılıyor olacak.

NELER OLMUŞTU?

ABD geçen yıl insan hakları ihlallerinden dolayı Venezuela'ya ticari yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. ABD kendi ülkesinin yatırımcılarını Venezuela devlet tahvili satın almaktan da men etmişti. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ABD yaptırımlarını ‘ekonomik savaş' olarak nitelendiriyor. Maden bakanı söz konusu altın işleminin kaçakçılık olmadığını belirtti.

Venezuela Victor Canohangi Maden ABD ekonomk kriz İsviçre merkez bankası altın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş