Ukrayna İle Pasaportsuz Seyahat Bugün Başladı

Ülkemiz ile Ukrayna arasında imzalanan anlaşma ile iki ülke birbirine vize uygulamamakla birlikte pasaport bile sormayacak. Pasaport yerine iki ülke de kendi kimlik kartlarını kullanacak.

Ukrayna İle Pasaportsuz Seyahat Bugün Başladı
Ukrayna İle Pasaportsuz Seyahat Bugün Başladı

Son dönemde turizmdeki durgunluk sebebiyle ülkemiz bir çok adım attı. Bu adımlardan bir tanesi de Ukrayna ile oldu. Mevlüt Çavuşoğlu uzun uğraşlar sonucu Ukrayna ile anlaşmayı imzalamıştı. Yapılan anlaşmada iki ülke vatandaşları, birbirlerinin sınırlarından girerken, herhangi bir vize ve pasaport kontrolü yapılmayacak. Bunun yerine ülkemize gelen Ukraynalı vatandaşların yerel kimlik kartlarına bakılacak. Aynı şekilde de biz Ukrayna'ya gittiğimizde, bizimde nüfus cüzdanlarımıza bakılarak sınırdan geçebileceğiz. 

Bu uygulama anlaşması önceden yapılsa da 1 Haziran tarihi itibariyle yani bugün uygulanmaya başlandı. Artık havalimanına giderek uluslararası uçuşlarda Ukrayna gidecek olan vatandaşlardan polis pasaport isteyemeyecek. Sadece kimlik kartı ile geçiş mümkün olacak. Bununla birlikte Ukrayna havalimanı pasaport kontrolünde de aynı durum geçerli. 

Bu şekilde olunca, sanki şehirler arası ülke için yolculuk yapırmuşcasına Ukrayna'ya seyehat edebilmek mümkün hale gelecek.

Geçen yıl Ukrayna'dan gelen turist sayısı 480 bin civarında idi ve tek turismde gelen turist sayısı artan ülke olmuştu. Bu yıl bu vize serbestiyeti ve pasaportsuz geçiş ile Ukraynalı turist sayısının ülkemizde 1 milyona ulaşması bekleniyor.

ukrayna türkiye pasaportsuz geçiş 1 haziran pasaportsuz geçiş başladı ukrayna türkiye kimlik kartı ile geçiş ukrayna türkiye ukrayna ile pasaportsuz seyahat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahan Gökbakar, Recep İvedik 6 İçin Personel Arıyor
Şahan Gökbakar, Recep İvedik 6 İçin Personel Arıyor
WhatsApp'a 'Okundu Olarak İşaretle' Özelliği Geliyor
WhatsApp'a 'Okundu Olarak İşaretle' Özelliği Geliyor