Türkiye'nin En Uzun Tüneli Yarın Kullanıma Açılıyor

Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki Ovit Dağı'na yapılan geçit yarın resmi törenle yolcu kullanımı için açılacak

Türkiye'nin En Uzun Tüneli Yarın Kullanıma Açılıyor
Türkiye'nin En Uzun Tüneli Yarın Kullanıma Açılıyor Hilal Mert

Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki Ovit Dağı Geçidi'nde yapılan Ovit Tüneli yarın ulaşıma açılacak. 4,3 kilometre ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın 2'nci uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tüneli'nin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre; Ovit Projesi daha 1880 yılında Osmanlı Devleti'nin kalkınma çalışmalarında da yer alıyordu. Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. O dönem kazma ve küreklerle yol yapımına başlanan bölgeye, Rize'den de vatandaşlar gruplar halinde giderek çalıştı. Hayata geçirilmesi yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tüneli Projesi geçmiş yıllarda tekrar masaya geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı.
 
Yıllar sonra inşaatı başlayan tünelin giriş kotu 2 bin 54, çıkış kotu ise 2 bin 260 metre oldu. 2123 günde yapımı tamamlanan ve 412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli sayesinde Rize- Erzurum arasındaki ulaşım 4,4 kilometre kısaldı. Böylece bölgede 12 ay boyuna kesintisiz ulaşım imkanı gelmiş oldu. Çin'de bulunan 18,2 kilometre uzunluğundaki Zhongnanshar çift tüplü kara yolu tünelinden sonra dünyanın 2'nci uzun çift tüplü tüneli olan Ovit Dağı geçidi aynı zamanda Türkiye'nin en uzun tüneli ünvanına sahip. Dünyanın en uzun tek tüplü kara yolu tünelinin ise 24,5 kilometre uzunluğuyla Norveç'teki Laerdal tüneli.
 
Rize Ovit Dağı Geçidi Ovit Tüneli Recep Tayyip Erdoğan Erzurum açılış tüp geçit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş