Türkiye'nin Dış Borcu Ne Kadar? Resmi Açıklama Geldi

Hazine Müsteşarlığı, borç stoku, Hazine garantili dış borç stoku ve kamu net borç stoku ile AB tanımlı genel yönetim borç stoku verilerini açıkladı

Türkiye'nin Dış Borcu Ne Kadar? Resmi Açıklama Geldi
Türkiye'nin Dış Borcu Ne Kadar? Resmi Açıklama Geldi Hilal Mert

24 Haziran seçimleri geride kaldı, Türkiye'de  ilk kez Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi seçimleri yapıldı. Cumhurbaşkanığına talip olan her aday vaadleri arasında yer alan "ekonomi şahlanacak" sözleri vatandaşın aklında soru işareti bıraktı. Peki Türkiye'nin cari açığı ve dış borcu ne kadardı?

Hazine Müsteşarlığı, bugün 31 Mart itibarıyla brüt ve net dış borç stoku, Hazine garantili dış borç stoku ve kamu net borç stoku ile AB tanımlı genel yönetim borç stoku verilerini açıkladı. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Yılın ilk çeyreğinde Türkiye'nin brüt dış borç stoku 466,7 milyar dolar, dtokun milli gelire oranı yüzde 52,9 olarak hesaplandı. Türkiye'nin net dış borç stoku da aynı dönemde 303,2 milyar dolara yükseldi. Stokun milli gelire oranı ise yüzde 34,3 olarak açıklandı.

Söz konusu dönemde Hazine garantili dış borç stoku ise 14,2 milyar dolar! Kamu net borç stoku ise bu dönemde 271,6 milyar lira olarak hayata geçerken stokun milli gelire oranı yüzde 8,4 olarak açıklandı. AB tanımlı genel yönetim borç stoku 922,3 milyar lira, bu rakamın milli gelire oranı ise yüzde 28,4 olarak kayıtlara geçti.

24 Haziran seçimlerinde %52,5 oy oranı ile Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı seçilen ve 5 yıl görev yapacak olan Tayyip Erdoğan'ın görev süresi boyunca bu borcu ne şekilde eriteceği merak konusu oldu..

24 Haziran seçim 2018 erdoğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Hazine Müsteşarlığı dış borç cari açık milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor