Türkiye’de Sendikalı İşçi Sayısı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'de yer alan bilgiye göre, Türkiye'de 14 milyon 121 bin işçiden, 1 milyon 802 bininin sendikalı

Türkiye’de Sendikalı İşçi Sayısı Resmi Gazete'de Yayımlandı
Türkiye’de Sendikalı İşçi Sayısı Resmi Gazete'de Yayımlandı Hilal Mert

Türkiye’de sendikalı işçi sayısı Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yer alan bilgiye göre, Türkiye'de 14 milyon 121 bin işçiden, 1 milyon 802 bininin sendikalı. Resmi Gazete'de yer alan bilgiye göre, en fazla üyeye sahip konfederasyon 958 bin 618 işçi ile Türk-İş. En fazla üyeye sahip ikinci sendika ise, 654 bin 722 işçi ile Hak-İş. DİSK'in üye sayısı 160 bin 568, Tüm-İş’in üye sayısı 568, BİRLİK-İŞ'in üye sayısı ise 371 olarak açıklandı. Bağımsız sendikalı üye sayısı ise 27 bin 308.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Konfederasyonlarına bağlı 22 sendikanın toplam üye sayısının yılbaşına göre 39 bin 421 artarak 654 bin 722'ye ulaştığını belirtti. Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, iş kollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin Temmuz 2018 istatistiklerinin Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandığını anımsattı.

Arslan, Konfederasyonlarına bağlı Öz Finans-İş, Öz-İş, Öz Güven-Sen, Çelik-İş, OLEYİS, Enerji-İş, Liman-İş, Öz İplik-İş, Öz İletişim-İş, Öz Büro-İş, Öz Toprak-İş sendikalarının yüzde 1 barajını aştığına dikkati çekerek, Öz Petrol-İş, Öz Maden-İş ve Öz İnşaat-İş sendikalarının da yoğun örgütlenme çalışmaları yürüterek yüzde 1 barajını aşıp, yetkili sendika olma yolundaki hedeflerine ulaşacaklarına inandığını ifade etti.

Kamudaki taşeron işçilerin yasal düzenlemeyle 2 Nisan itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının işçi kadrolarına geçirildiğini anımsatan Arslan, şöyle devam etti:

"Türkiye, kamuda ve yerel yönetimlerde taşeron düzenlemesine son vererek çalışma hayatında büyük bir reforma imza atmış ve yeni bir dönemin kapılarını açmıştır. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım'a, Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu'na ve emeği geçen bakanlarımıza teşekkür ediyoruz." 

İstatistiklere göre, toplam 14 milyon 121 bin 664 işçiden sadece 1 milyon 802 bin 155 bininin sendikalara üye oldu. İşçilerde sendikalaşma oranının yüzde 12,76 seviyesinde kalıyor.

sendika sendikalı işçi Resmi Gazete Hak-İş BİRLİK-İŞ DİSK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor