Türkiye'de Faaliyetleri Durdurulan Booking.com Yeniden Rezervasyon Almaya Başlayacak

Geçtiğimiz sene Booking.com'un Türkiye'deki tüm faaliyetleri durdurulmuştu. Fakat booking.com cezayı ödemeyi kabul etti ve yeniden Türkiye'de..

Türkiye'de Faaliyetleri Durdurulan Booking.com Yeniden Rezervasyon Almaya Başlayacak
Türkiye'de Faaliyetleri Durdurulan Booking.com Yeniden Rezervasyon Almaya Başlayacak Umut Aslan

Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan bir takım siyasi krizlerden sonra TÜRSAB'ın açtığı dava sonucunda bir Hollanda şirketi olan Booking.com'a rekabet kurallarına uymadığı gerekçesiyle büyük para cezası verilmiş ve Türkiye'deki tüm faaliyetlerini durdurma kararı verilmişti. Kararın siyasi olduğunu söyleyen Booking yönetimi o dönemde bu cezayı ödemeyi kabul etmemiş ve Türkiye piyasasından çekilmişti fakat bugün gelen son habere göre Booking yönetimi verilen cezayı ödemeyi kabul etti ve tekrardan Türkiye'deki oteller için rezervasyon almaya başlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile temasa geçen Booking yönetimi gerekli olan düzeltmeleri ve cezayı kabul ederek sitelerini güncelleyip bir kaç içinde Türkiye'deki oteller için rezervasyon almaya başlayacak. Booking'in Türkiye'ye döneceği haberini ise ilk olarak MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu tarafından  Antalya'da düzenlenen  'Türkiye'de Turizm Trendleri' ana temalı Türkiye İstişare Toplantısı'nda programa katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci açıkladı. Ayrıca Ahmet Temurci, booking'e verilen cezanın sadece Türkiye'deki otelleri kapsadığını, Türkiye'den herhangi bir vatandaşın yurt dışında otel rezerver edebileceğini de sözlerine ekledi. Booking.com ile Türkiye arasında yaşanan bu sorunun sadece Türkiye'ye has bir durum olmadığını aynı sorunu Booking.com'un Fransa ve Almanya ile de yaşadığını ifade etti.

Booking.com'a Ne Kadar Ceza Verilmişti?

REKABET Kurulu, internet üzerinden otel odası satışı yapan Booking.com BV’ye ‘Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in ilgili maddesinin hükümleri uyarınca 2 milyon 543 bin 992 lira idari para cezası vermişti

booking.com türkiye rezervasyon türkiyeye döndü cezayı ödemeyi kabul etti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş