Türkiye En Fazla Turist Çeken Ülke Sıralamasında 10. Sırada

Dünyada en fazla ziyaret edilen 10 ülkeden biri olan Türkiye 2018 yılının ilk 4 ayında 180 ülkeden 7,8 milyon turist ağırladı

Türkiye En Fazla Turist Çeken Ülke Sıralamasında 10. Sırada
Türkiye En Fazla Turist Çeken Ülke Sıralamasında 10. Sırada Hilal Mert

Dünyada en fazla ziyaret edilen 10 ülkeden biri olan Türkiye bu yıl ocak ayından mayıs ayına kadar 180 ülkeden turist ağırladı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği kısa adıyla AKTOB 'Un raporundan alınan bilgilere göre;

  • Almanya'dan Rusya'ya, Cezayir'den Fas'a, Çin'den İran, Irak, Hindistan, Kanada ve Japonya'ya kadar 180 ülkeden yaklaşık 7,8 milyon kişi ocak-nisan döneminde Türkiye'yi ziyaret etti.
  • Ocak-nisan döneminde Türkiye'ye en fazla ziyaretçinin geldiği ülkelere arasında ilk sırada 858 bin 17 kişi ile İran yer alıyor. İran'ı 671 bin 665 kişi ile Almanya, Almanya'yı 651 bin 228 kişi ile Gürcistan, Gürcistan'ı 579 bin 644 kişi ile Bulgaristan, Bulgaristan'ı da 524 bin 369 kişi ile de Rusya takip ediyor.
  • Ocak-nisan döneminde Irak, İsrail, Suudi Arabistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İngiltere, Yunanistan, Romanya, Azerbaycan, Ukrayna'dan da ocak-nisan döneminde 100 binin üzerinde ziyaretçi geldi.
  • Cezayir, Kuveyt, KKTC, Lübnan, Ürdün, Endonezya, Avusturya, Belçika, İsveç, İsviçre, İtalya, Polonya, Makedonya, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan ve ABD'den de ocak-nisan döneminde 50 binin üzerinde ziyaretçi geldi.
  • Türkiye'yi 180 ülkeden Antalya'yı da 120 ülkeden turistin ziyaret etti.
  • Antalya'nın ağırladığı yabancıların yüzde 65-70'ini Rusya ve Almanya'dan gelenler oluşturuyor.

 

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı İran'dan yaşadıkları turist akını hakkında şöyle konuştu;

"Coğrafi yakınlığı ve nüfusuna bakıldığında İran'ın da üçüncü kaynak pazar olabilecek türde fakat ülkenin turizme bakışı, politik uygulaması kaynak pazarın oluşmasını engelliyor. İran ile uçuş sorunu çözüldüğü anda üçüncü kaynak pazar olabilecek ülkelerin başında İran geliyor. Biliyorsunuz Nevruz döneminde Antalya'ya çok ciddi bir talep oluyor. Otellerimiz İranlı misafirlerimizi memnun edebilecek düzeyde."

Almanya Rusya Cezayir Fas Çin İran Irak Hindistan Kanada ve Japonya' Türkiye Turist En Fazla Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği antalya döviz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?