Türk Markaları Yurtdışında Gün İki Mağaza Açıyor

Türk markaları dünya çapında açtığı mağaza sayısına her gün ekleme yapıyor, yurtdışında her gün 2 yeni mağaza açılıyor...

Türk Markaları Yurtdışında Gün İki Mağaza Açıyor
Türk Markaları Yurtdışında Gün İki Mağaza Açıyor Hilal Mert

Türk markaları dünya çapında açtığı mağaza sayısına her gün ekleme yapıyor. Birleşmiş Markalar Derneği'nden alınan bilgilere göre; Türk markalarının geçen yıl 650 mağaza açtı. Türk markalarının yurt dışında ortalama her gün en az iki yeni mağaza açıyor. Türk markalarının yurtdışına bu kadar yönelmesinin nedeni; yurt içinde karlılığın giderek düşmesi, bu nedenle markaları yurt dışı arayışlarına hız vermesi. Önceki yıllarda dövize endeksli yapılan ve güncellenemeyen kira kontratları ile ham madde maliyetlerinde yaşanan artış ve ithalat vergileri karlılığı düşürdü.

Edinilen bir diğer bilgiye göre; BMD üyesi markalar 2017'de yurt dışında 650 yeni mağaza açtı. 2018'e başlarken 100 markanın 108 ülkede 3 bin 150 mağazası ve 11 bin 500'e yakın satış noktası bulunuyordu. Yıl sonunda yurt dışı mağaza sayısı 4 bine, 2020’de ise 6 bin sınırına yaklaşacağını öngörülüyor.

Türk markalarının bugüne kadar en çok mağazayı Rusya'da açtı. 2017 sonu itibarıyla Rusya'da Türk markalarının 515 mağazası olduğu öğrenildi. Rusya'yı 264 mağaza ile Suudi Arabistan, 227 mağaza ile Kazakistan, 199 mağaza ile İran, 181 mağaza ile Ukrayna, 134 mağaza ile Romanya, 128 mağaza ile Irak, 125 mağaza ile Azerbaycan, 102 mağaza ile KKTC, 75 mağaza ile Gürcistan'ın takip ediyor.

Türk markaların coğrafi bölgeler olarak dağılımına bakıldığında mağazaların yüzde 41'inin Rusya ile Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan gibi Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde bulunduğunu görülüyor. Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri yüzde 25'er payla iki ve üçüncü sırayı paylaşıyor. Mağazaları yüzde 6'sı Kuzey Afrika'da, yüzde 3 de yukarıdaki coğrafyanın dışındaki ülkelerde faaliyet gösteriyor...

türk markası ortadoğu rusya suudi arabistan ihracat kazakistan Azerbaycan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş