TÜKODER Uyardı! "Komisyon Deyip Kanmayın"

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, kredi kartlarında tüketiciye komisyon adı altında ayrıca bir ücret yükleyemeyeceğini belirtti...

TÜKODER Uyardı!
TÜKODER Uyardı! Hilal Mert

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal tüketicilere dikkat çeken bir açıklama yaptı. Özellikle kredi kartı veya banka kartı kullarak alışveriş yapanlar için bu açıklamayı yapan Koçal, birçok iş yerinin kanunlara aykırı hareket ederek, nakit ve kartlı alış verişlerde fiyat farkı koyduklarını söyledi.

Vatandaş ödemesini nakit yapabileceği gibi kredi kartı veya banka kartıyla da yapabileceğini bu nedenle herhangi bir fark alınmasının yasal olmadığını ifade eden Başkan, kartla yapılan alışverişlerde tek çekimde farklı, taksitli satışlarda farklı fiyatların belirlenmasinin doğru olmadığını aktardı.

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. maddesi şöyle;

"Üye iş yerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye iş yerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez. Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye iş yeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye iş yeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz."

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, ayrıca üye iş yerleri ile bankalar arasında yapılan anlaşma kapsamında, bankalar tarafından üye iş yerlerine, post hesabında biriken paranın nakit ya da belirli aralıklarla çekilmesi durumunda farklı komisyonlar uygulandığının bilgisini de verdi.

Tüketiciyi Koruma Derneği Aziz Koçal banka kartı kredi kartı nakit ödeme tek çekim tüketici
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş