Trump: İran'la İş Yapan Artık ABD'yle Çalışamaz

ABD'nin İran' yönelik yaptırımların ilk aşaması dün yürürlüğe girdi. ABD Başkanı Donald Trump da tüm dünyaya meydan okudu...

Trump: İran'la İş Yapan Artık ABD'yle Çalışamaz
Trump: İran'la İş Yapan Artık ABD'yle Çalışamaz Hilal Mert

ABD Başkanı Donald Trump, dün İran' yönelik yaptırımların yürürlüğe girmesi üzerine bir yorum yaptı. Twitter'dan bir açıklama yapan  ABD Başkanı Donald Trump, kısaca "İran'la iş yapan kimse ABD'yle birlikte çalışamaz. Ben dünya barışı istiyorum başka bir şey değil. Kasım ayında yaptırımlar bir başka seviyeye taşınacak" dedi.

İşte ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı o paylaşım;

"The Iran sanctions have officially been cast. These are the most biting sanctions ever imposed, and in November they ratchet up to yet another level. Anyone doing business with Iran will NOT be doing business with the United States. I am asking for WORLD PEACE, nothing less!"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bu söylmler üzerine bir açıklamada bulundu. Mogherini, AB'nin İran ile ticaretin artırılmasını teşvik ettiğini söyledi ve hem bölge hem dünya güvenliğinin çıkarına olduğuna inandıkları anlaşmanın, İran halkına kazandırdığı ekonomik faydaların sürmesi ve İran'ın anlaşmada kalması için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını dile getirdi. 

Yaptırımlar hakkında konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani de ABD'nin pişman olacağını söyledi. Yaptırımların ilk aşamasında İran'ın Amerikan doları ile ticaret yapmasının önüne geçilecek. Tahran'ın altın ve değerli metal ticareti, kömür ve sanayi ekipmanlarıyla  ilgili yazılımlara ulaşması engellenecek. İkinci yaptırım paketi ise 4 Kasım'da yürülüğe girecek. Diğer ülkelerin İran'dan petrol satın alması engellenecek. Petrol ithalatına devam eden ülkelere mali yaptırım uygulanacak.

Trump İran ABD dolar Ruhani AB Federica Mogherin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor