Trabzon Fındığı 60 Ülkeye İhraç Edildi

Türkiye'de fındık ihracatının yüzde 38'inin sağlayan Trabzon fındığı 60 ülkeye ihraç edildi

Trabzon Fındığı 60 Ülkeye İhraç Edildi
Trabzon Fındığı 60 Ülkeye İhraç Edildi Hilal Mert

Tarım üreticisinin bu sene yüzü biraz olsun gülüyor! Türkiye'de fındık ihracatının yüzde 38'inin gerçekleştirildiği Trabzon'dan, ocak-haziran döneminde 60 ülkeye fındık ihraç edildi. Yapılan fındık ihracatların en fazlası İtalya, Almanya, Fransa ve Polonya'ya yapıldı. Bu dönemde en fazla ihracat artışı yaşanan ülkeler ise Ürdün, Ekvator, Singapur ve Brezilya oldu.

Son yıllarda Trabzon'un geleneksel ihraç pazarları olan Avrupa Birliği ülkeleri dışında, Uzak Doğu Asya ve Orta Doğu bölgelerine yönelik ihracatta ülke çeşitliği açısından önemli gelişme başarısı gösterildi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi tarafından önümüzdeki dönemde ülke çeşitliliğinin daha da artacağı düşünülüyor.

Fındık kadar yaş - meyve sebze ithalatı da bu yıl artış gösterdi. Türkiye'nin 2018 ocak-nisan dönemindeki yaş meyve sebze ihracatı geçen yılın ilk 4 ayına göre yüzde 25 artış göstererek 635 milyon dolardan 794 milyon dolara çıktı. Bu sayı miktar olarak ise yüzde 17 yükselişle 1 milyon 557 bin tona ulaştı.

2018 ocak-nisan döneminde Rusya'ya yapılan dış satım, yüzde 125 arttı ve 90 milyon dolardan 202 milyon dolara çıktı. Bu sayı miktar olarak da yüzde 91 yükselerek 315 bin tona çıktı.

159 milyon dolar olan Türkiye geneli ihracat artışının yüzde 70'inin Rusya'ya yönelik olması (112 milyon dolar) yaş meyve sebze ihracatçısının yüzünü güldürdü.

Tarım fındık ihracat Avrupa Birliği Trabzon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş