TOTAL İran Pazarından Ayrılıyor

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik yaptırımlar sonrası yaptığı açıklamalar ile Fransız şirketi TOTAL'i etkilemeyi başardı...

TOTAL İran Pazarından Ayrılıyor
TOTAL İran Pazarından Ayrılıyor Hilal Mert

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik yaptırımlarının ilk ayağını yürürlüğe Ağustos başında yürülüğe koydu. Yaptırım uygulaması sonrası ABD Başkanı Donald Trump, kısaca "İran'la iş yapan kimse ABD'yle birlikte çalışamaz. Ben dünya barışı istiyorum başka bir şey değil. Kasım ayında yaptırımlar bir başka seviyeye taşınacak" dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bu söylemler üzerine bir açıklamada bulundu. Mogherini, AB'nin İran ile ticaretin artırılmasını teşvik ettiğini söyledi ve hem bölge hem dünya güvenliğinin çıkarına olduğuna inandıkları anlaşmanın, İran halkına kazandırdığı ekonomik faydaların sürmesi ve İran'ın anlaşmada kalması için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını dile getirdi. 

Trump'ın bu sözleri üzerine Fransız şirketi TOTAL İran'dan çekilme kararı aldı. İran Petrol Bakanı Namdar Zengene, ABD'nin Tarhan ile iş yapan firmalara yönelik yaptırım kararlarının ardından Fransız şirketi TOTAL'in, İran'dan resmen çıktığını açıkladı.

İran televizyon kanalına konuşan İran Petrol Bakanı, "TOTAL, Güney Pars gaz projesinin geliştirilmesiyle ilgili sözleşmeden resmen çekildi, bu şirketin yerini kimin alacağı konusunda görüşmeler sürüyor" dedi.

Gelen duyumlara göre; Çin'deki kamu şirketi CNPC'nin, TOTAL'in projeden çıkmasıyla doğacak boşluğu doldurması bekleniyor. Çinli şirketin projedeki payı böylelikle yüzde 30'n yüzde 80'ne çıkacak.

TOTAL İran ABD Fransız petrol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor