Ticaret Bakanlığı Uyardı! "Bu Numaradan Arayanlar Dolandırıcı"

Ticaret Bakanlığı, kendilerini bakanlığın "KOBİ-Kredi Birimi" olarak tanıtan ve kredi pazarlamak isteyen kişiler için vatandaşlar uyardı

Ticaret Bakanlığı Uyardı!
Ticaret Bakanlığı Uyardı! Hilal Mert

Ticaret Bakanlığı, yeni bir dolandırıcılık türü için vatandaşı uyardı! Kendilerini bakanlığın "KOBİ-Kredi Birimi" şeklinde tanıtarak kredi pazarlamak isteyen kişilerin dolandırıcılık girişiminde bulunduğu belirten bakanlık bu tür durumlarla karşılaşan vatandaşların konuyu bakanlığa, emniyet birimlerine ve savcılıklara bildirmesini istedi. Söz konusu dolandırıcılıkla ilgili bakanlık tarafından gerekli inceleme ve işlemlerin başlatıldığı, vatandaşları mağdur etmeye çalışanlar hakkında gerekli tüm yasal işlemlerin yapılacağı kaydedildi.

İşte Ticaret Bakanlığı tarafından apılan o açıklama ve dolandırıcıların aradığı telefon numarası;

"Son zamanlarda "0 850 471 04 51" numaralı telefon hattı üzerinden bazı vatandaşların arandığı ve kendilerini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, KOBİ-Kredi Birimi şeklinde tanıtan ve kredi pazarlaması yapan kişilerce dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığı tespit edildi. Vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması, anılan ve benzeri telefon numaralarından yapılan aramalara ve taleplere itibar etmemesi gerekmektedir."

NELER OLMUŞTU?

Tüketici Sorunları Derneği kısa adıyla TÜSODER, 3 Ekim 2014'te yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10 ve 13. maddelerinin bazı hükümlerinin iptali istemiyle BDDK aleyhine Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 15. Dairesi, tüketicilerden "hesap işletim ücreti" alınmasına yönelik hükmü oy birliğiyle iptal etti. Danıştay 15. Dairesi, tüketicilerden "hesap işletim ücreti" alınmasına yönelik hükmü oy birliğiyle iptal etti.

Bunu fırsat bilen dolandırıcılar vatandaşları hesap işletim ücreti üzerinden dolandırmayı amaçladı. Dolandırıcılara ait +7000000000 numaralı hattan “Danıştay kararıyla, 5 yılın hesap işletim ücretleri olan 908 TL iadesi için ZIRAAT+ uygulamasına giriş yapın, başvurunuzu tamamlayın” şeklinde bir mesajla link gönderen dolandırıcılar vatandaşları kandırmaya başladı. Bu mesajda bulunan linke tıklayan kişilerin telefonuna virüslü uygulama yükleniyor ve dolandırıcılar bu uygulama aracılığıyla kişilerin hesaplara ulaşabiliyor ve hesaplardaki paraları kendi hesaplarına aktarabiliyorlar.

Doğrusu nedir?

Hesap işletim ücreti için iade talebinde bulunmak istiyen kişiler bir dilekçe ile bankalarına başvuru yapmalı. Her bir hesap için aynı bankada dahi olsa ayrı dilekçe vermek zorunlu. Eğer hesap işletim ücretlerinin iadesini istediğiniz banka hesabınız ı kaatmış olsanız bile geçmişte ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı dolandırıcı telefon dolandırıcısı kobi kredi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?