Ticaret Bakanlığı: Ekmeğe Zam Yapılmayacak

Dün Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı "ekmeğin fiyatı artacak" dedi, Ticaret Bakanlığı'ndan jet yalanlama geldi...

Ticaret Bakanlığı: Ekmeğe Zam Yapılmayacak
Ticaret Bakanlığı: Ekmeğe Zam Yapılmayacak Hilal Mert

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ekmeğin fiyatı ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı dün. "Ekmeğin kilogram fiyatı yüzde 15 artıyor" açıklamasında bulunan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "il il farklılıklar olabilir ama kilosu enfazla 5.75 TL olacak" dedi.

Ondan önceki gün deİstanbul Ekmek Fırıncıları Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ekmeğe dair bir açıklama yapmış ve ekmeğe 25 kuruşluk bir zam yapıldığını belirterek  “İstanbul Ticaret Odası’na üyeler ekmeğe 25 kuruşluk bir zam yaptı. Esnaf odası olarak biz de ilerleyen günlerde yapmayı planlıyoruz” demişti.

Un çuvalının 70 liradan 90 liraya çıktığını söyleyen Çetin, “Un fiyatları çok zamlandı. Biz de ekmeğe zam yapmak durumunda kaldık. Ayrıca maliyetlerimiz de fazlasıyla arttı” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün ekmeğe zam haberleri nedeni ile Ticaret Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. Ticaret Bakanlığı, İstanbul'da ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı yönündeki iddiayı yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi yoktur" dendi.

Ticaret Bakanlığı'ndan konuya dair yapılan resmi açıklama şöyle;

"Bu konuda Türkiye Fırıncılar Federasyonunun görüş belirtmekten başka ekmek fiyatlarını belirleme konusunda herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. Ekmek fiyatları, tacirlerimiz için, Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde hazırlanan ve onaylanan tarifeler ile belirlenmektedir. Bu çerçevede, ilgili ticaret odası veya ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu, Ticaret İl Müdürü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ile esnaf ve sanatkarlar odaları birliği, tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan heyetin değerlendirmesini almaktadır. Heyetin değerlendirmesi ve ilgili meslek komitesinin görüşü de dikkate alınarak yönetim kurulunca ekmek tarifesine ilişkin teklif oluşturulmaktadır. Hazırlanan bu teklif Bakanlığımızın görüşüne sunulmakta ve daha sonra yapılacak ilk toplantıda oda meclisinin onayına sunulmaktadır.

Bu şekilde hazırlanan tarifeler oda meclisinin onayı sonrasında ilgili Valilik ve Belediyenin uygun bulması üzerine yürürlüğe girmektedir. Esnaflarımız için belirlenen tarifelerde de benzer bir süreç söz konusudur. Burada hazırlanan fiyat tarifesi teklifi görüş için Bakanlığımıza gönderilmeden önce ilgili Federasyonun da görüşü alınmaktadır. Daha sonra söz konusu tarifeler Bakanlığımızın görüşünün alınmasının ardından esnaf odaları birliği tarafından onaylanması sonrasında ilgili Valilik ve Belediyenin uygun bulması üzerine yürürlüğe girmektedir."

'BEN 'ZAM YAPTIK' DEMEDİM'

Ticaret Bakanlığı açıklamasının ardından konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı yeni bir açıklama yapma gereği duydu! 

"Ben 'Zam yaptık' demedim" ifadesini kullanan Balcı, dün "Ekmekte meydana gelecek fiyat değişikliği yüzde 15'i geçmeyecek. Kilogramı 5 lira olan ekmeğin fiyatı, 5 lira 75 kuruşun üzerinde olmayacak" demişti. Bu açıklamayı da çok sayıda haber kanalı ve internet sitesi son dakika haber olarak duyurmuştu. 

Ticaret Bakanlığı Ekmek Zam Türkiye Fırıncılar Federasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor