TESK Uyardı! "İş Yeri Kiralarında Stopaj Kaldırılsın"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları KonfederasyonuGenel Başkanı Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarında stopaj uygulamasının kaldırılması gerektiğini ifade etti...

TESK Uyardı!
TESK Uyardı! Hilal Mert

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklama yaptı. Yaptığı yazılı açıklamada iş yeri kiralarında stopaj uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirten Palandöken, "hiç kimse başkasının geliri için vergi ödemek zorunda olmayacaktır" dedi.

İşte Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in "stopaj uygulaması"na dair yaptığı yazılı açıklama;

"İş yeri kiralarında stopaj alınması vergi yükünün bir başkasına devredilmesine dönüşmesidir. İş yeri kiralarında stopaj vergisinin kaldırılmasını istiyoruz. İş yeri kira gelirlerinden doğan vergiyi, geliri elde eden mülk sahibi mükelleflerin değil, kiracı konumundaki ticaret erbabının ödemektedir. Kira stopajının kaldırılmasıyla esnafın sırtından bir yük kalkacaktır. 

Net kira üzerinden belirlenerek yapılan kira sözleşmeleri nedeniyle vergi yükünün mülk sahibinin değil, kiracı durumundaki esnaf ve sanatkarın üzerinde kalmaktadır. İş yerleri kiralık olan esnaf ve sanatkarlar, ticari faaliyetlerinden dolayı zarar da etseler bir başkasına ait bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor.

İş yeri sahiplerinin beyanname vererek vergi iadesi aldıklarını bilinmektedir. Vergiyi esnaf ve sanatkarlar ödüyor, verginin iadesini mal sahipleri alıyor. Bu çarpık yapı en kısa zamanda değiştirilerek iş yeri kiralarında stopaj uygulaması kaldırılmalıdır. Böylece vergi yükünün gerçekten geliri elde edenlerin üzerinde kalması sağlanacak ve sonuçta hiç kimse başkasının geliri için vergi ödemek zorunda olmayacaktır."

TESK İş Yeri Kiraları Stopaj Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Bendevi Palandöken esnaf ve sanatkarlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?