TESK, Susam Üretimine Teşvik İstiyor

Susam fiyatının bir yılda yüzde 76 artması üzerine mağdur duruma düşen simit ve börekçiler için TESK susam üetimine teşvik istedi.

TESK, Susam Üretimine Teşvik İstiyor
TESK, Susam Üretimine Teşvik İstiyor Hilal Mert

Susam fiyatının bir yılda yüzde 76 artması üzerine mağdur duruma düşen simit ve börekçiler için TESK harekete geçti. TESK tarafından susam fiyatlarındaki artışa ilişkin yapılan açıklamada, "Susam fiyatının bir yılda yüzde 76 artması simitçi, börekçi esnafımızı olumsuz etkiledi" denildi.

Kamuoyuna yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye'de susam üretiminin çok düşük düzeyde. Susamın neredeyse tamamının ithal ediliyor. Yerli susamımız çok az miktarda, o da yurt dışına gidiyor. Maliyetlerin artması simitçi esnafını zor durumda bırakıyor. Fiyatların düşmesi için öncelikli hedef, susam üretimini teşvik etmek olmalıdır. Çiftçiyi toprağında tutarak kendi susamımızı kendimiz üretmeliyiz.

Susam ithalatı 2 yılda yüzde 15 artarken, 29 yılda susam üretimimiz 45 bin tondan 18 bin 410 tona geriledi. Ekilen alanımız ise 940 bin dekardan 280 bin 316 dekara düştü. Kaliteli tohum ve susam üretmek için engelimiz yok. Susam fiyatının bir yılda yüzde 76 artması simitçi, pastacı, börekçi esnafımızı olumsuz etkiledi. Ülkemizin elverişli topraklarını en verimli şekilde kullanarak üretimi artırmak çağımızın gerekliliğidir. Yerli tohum teşvikleri, tohum yetiştirme teknikleri konusunda desteklerle çiftçi, toprağında en iyi üretimi sağlayacaktır."

TESK Susam simit Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Bendevi Palandöken teşvik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor