Tekstil Kralı Cezayı Ödemezse Hapse Girecek

Türkiye'nin sayılı tekstil markalarından birisi olan Sabri Özel eğer ki cezayı ödeyemezse hapse girecek.

Tekstil Kralı Cezayı Ödemezse Hapse Girecek
Tekstil Kralı Cezayı Ödemezse Hapse Girecek

1969 yılında 10 metrekarelik bir atölyede kurulan Sabri Özel Türkiye’nin sevilen markalarından birisi olmuştu. Türkiye’de 60 kadar mağazası bulunan Sabri Özel iki yıl önce girdiği mali krizi aşamayınca iflas erteleme başvurusunda bulunmuştu. İflas erteleme başvurlarının da KHK ile yasaklanmasıyla birlikte Sabri Özel tamamen korumasız hale gelmişti. 

Üretimin yapıldığı fabrikaların da birer birer kapatıldığı Sabri Özel’in mağazaları da kapatılmaya başlandı. Başlatılan icra takiplerinin birisine ise önemli bir gelişme yaşandı. Sabri Özel’e verdiği tekstil ürünlerine karşılık yüzer bin liralık 3 ayrı çek alan T.K., çeklerin karşılıksız çıkması nedeni ile bir yandan icra takibine geçerken diğer yandan da icra ceza mahkemesinde dava açtı.

Alacaklı konumunda olan T.K’nın avukatı Üzeyir Bilgin mahkemede yaptığı başvuruda Sabri Özel’in verdiği çeklerin karşılıksız olduğunu belirterek Sabri Özel’in cezalandırılmasını istedi. Özel’in, ödenmeyen her bir çek için beşyüzer gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, söz konusu cezayı günlüğü 20 TL’den toplam 295 bin 77 lira adli para cezasına çevirdi. Karara göre Özel, söz konusu cezayı 10 eşit taksit halinde ödeyebilecek. Karara göre, eğer taksitlerden biri dahi ödenmezse, paranın kalan kısmının tamamı tahsil edilecek, ödenmeyen adli para cezası ise doğrudan hapis cezasına çevrilebilecek.Yaşanılan olayın ardından açılan davanın belirsizliği sürüyor.

tekstil karşılıksız çek sabri ozel mağaza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş