Tarihi Kuzguncuk Semti Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edildi

Üsküdar ilçesinin sınırları içinde bulunan tarihi semt Kuzguncuk, kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi

Tarihi Kuzguncuk Semti Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edildi
Tarihi Kuzguncuk Semti Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edildi Hilal Mert

Eski binaların yenilenmesini ve doğal afetlerden en az hasarlı olarak kurtulaması amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesi için yeni bir karar alındı. Üsküdar’da bulunan 16 mahalle için alınan kentsel dönüşüm kararı uygulama aşamasına geldi. Üsküdar ilçesinin sınırları içinde bulunan Tarihi Kuzguncuk Mahallesi de kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Karar 13 Temmuz 2018 tarihli İBB meclis oturumunda oy birliği ile alındı.

‘Üzerindeki riskli yapılaşma nedeniyle güvenli ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel dokunun elde edilmesi, gayri yasal ve sağlıksız gelişmiş yerleşim alanlarının sağlıklı, yaşanabilir mekanlara dönüştürülmesi, yakın çevrede yaşayanların sosyal ve fiziki imkanlarının gelişmesi, eksikliği hissedilen kentsel donatı alanlarının sağlanması’ amacıyla İBB mülkiyeti ve hissesinde bulunan 89 bin metrekarelik alan ele alındı. Mahallede 167 bina bulunuyor. Bu binaların 87’si tek, 43’ü iki, 22’si üç, sekizi dört, beşi beş, ikisi de altı katlı. ‘kentsel dönüşüm ve gelişim alanı’ ilan edilmesi düşünülen alanın ‘konut dokusunun yenilenmesi’ hedefleniyor.

Haziran ayı başında da İstanbul'un en eski ilçelerinden olan Beyoğlu'nun Okmeydanı mahallesinde kentsel dönüşüm için ilk gelişme bugün yaşanmış ve toplam 2 milyon 350 bin metrekare yatırımın gerçekleşeceği Okmeydanı projesinin  1. Etap inşaatı başlatılmıştı. İlk kepçenin vurulduğu gün düzenlenen törene katılan dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Deprem olunca üzülüyoruz içimiz yanıyor ama sonra unutuyoruz. Biz son yüzyıl içerisinde bu kadar deprem yaşadıysak bizim önümüze bakmamız lazım" demişti.

Üsküdar İstanbul Kuzguncuk kentsel dönüşüm boğaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş