Süte Zam Geldi!

Hayvancılık yapan çiftçinin en dertli olduğu süt fiyatları arttı, peki ne kadar oldu? İşte detaylar...

Süte Zam Geldi!
Süte Zam Geldi! Hilal Mert

Ulusal Süt Konseyi dün Ankara'da toplandı. Yapılan toplantıdan zam kararı çıktı. Alınan karara göre; çiğ sütün litre fiyatı 27 kuruş zamlandı. Çiğ sütün litresini 1.53 TL'yen satan üretici artık 1,80 TL'den sütünü satacak ancak üretici bu ücretten de memnun değil. Yem fiyatlarının çok yükseldiğini ifade eren üretici çiğ sütün litre fiyatının en az 2 TL olmasını istiyor.

Ayrıca alınan bilgiye göre; Çiğ sütün litre fiyatına 3 yıldır zam yapılmamış. Alınan bu yeni zam kararı da 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak. Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu konuya dair yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

“Marketlerdeki süte üç senedir zam geliyor fakat üreticinin sattığı süte zam gelmiyor. Masraflarımız çok arttı. Enflasyon yüksek dayanmakta zorlanıyoruz. Yapılacak zammın 2 liranın altında kalması üreticiyi kurtaramayacaktır."

Yapılan zamın yeterli bulmayan çiftçiler ise şöyle konuşuyor;

“27 kuruşluk zam üreticiyi kurtarmıyor. En az 2 lira olması gerekiyor. Ayrıca dişi hayvanlar kesiliyor. Eskiden 50 liradan aldığımız yemi şuan 65 liradan alıyoruz. Daha iyi yem almak istesek fiyatı 72 lira… Süt üreticiliğinde birçok girdi maliyeti var ancak yapılan zam 27 kuruş. Çok az.”

Ulusal Süt Konseyi Süt zam Masraf Enflasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor