Seçim Sonrası Altın Sert Düştü, Çeyrek Altın Kaç TL?

Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan kazandı, Cumhur İttifakı da Meclis'te çoğunluğu elde etti. Peki bu sonuç altın fiyatlarını nasıl etkiledi?

Seçim Sonrası Altın Sert Düştü, Çeyrek Altın Kaç TL?
Seçim Sonrası Altın Sert Düştü, Çeyrek Altın Kaç TL? Hilal Mert

Türkiye, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçiminin dün yaptı. 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel 8 parti seçimerde yarıştı.

Dün Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'da oy kullanma işlemi sona erdi. Hemen oyları sayma işlemine başlandı. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu, katılım oranı %87 olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimini %52,55 ile Recep Tayyip Erdoğan kazanırken, Cumhur İttifakı da Meclis'te çoğunluğu elde etti. Peki bu sonuç altın fiyatlarına nasıl yansıdı?

Altının gramı haftaya yüzde 2,5 azalışla 186,4 liradan başladı. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 304 lira, Cumhuriyet altını da 1.240 liradan satılıyor. Yeni haftaya altının ons fiyatı ise önceki kapanışa göre yüzde 0,3 azalışla 1.266 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Cuma günü dolar kurundaki değer kayıplarının etkisiyle düşüş eğiliminde olan altının gram fiyatı günü önceki kapanışa göre 0,80 azalışla 191,1 liradan tamamlamıştı.

Uzamnlar, seçim sonucunun ardından yurt içi piyasalarda döviz ve altının gram fiyatında sert düşüşler yaşandığını,  seçim sonuçlarının etkisi ile bu durumun devam edeceğini açıkladı.

"Döviz ve altının gram fiyatında beklediğimiz kısa vadeli sert düşüşlerin yatırımcısına alım fırsatı vereceğini düşünüyoruz. Teknik olarak altının gram fiyatında görünüm negatif olduğundan, destek seviyelerine geri çekilmeler bizim için sürpriz olmayacaktır. Bugün altının gram fiyatının 185-190 lira aralığında işlemler görmesini bekliyoruz."

çeyrek altın Cumhuriyet altını Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi Recep Tayyip Erdoğan Cumhur İttifakı Kapalıçarşı Altın gram Altın ons
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?