Rusya, 57 Ton Şeftaliyi Türkiye'ye Geri Gönderdi

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor'un yetkilileri, mantar tespit edilen 57 ton şeftali ve nektarinin Türkiye'ye geri gönderildiğini açıkladı...

Rusya, 57 Ton Şeftaliyi Türkiye'ye Geri Gönderdi
Rusya, 57 Ton Şeftaliyi Türkiye'ye Geri Gönderdi Hilal Mert

Rusya'nın en büyük meyve sebze ithalatçılarından olan Türkiye'ye kötü haber! Türkiye'den Rusya'ya gönderilen yaklaşık 57 ton şeftali ve nektari Türkiye'ye geri gönderildi.

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor'un Krasnodar ve Adıgey bölgelerinden sorumlu ofisinden yetkililer, Türkiye'den gönderilen 56.7 ton şeftali ve nektarini geri gönderme kararı aldıklarını belirtti.

Rus denetçilerden alınan bilgiye göre; iade kararı meyvelerde 'monilinia fructicola' ismi verilen ve ürünlerin çürümesine neden olan bir tür mantar hastalığı tespit edilmesi yüzünden alındı.

Rusya'nın tarım yasaları gereği mantar hastalığı tespit edilen meyvelerin ülkeye kabul edilemeyeceğini ifade eden yetkililer, söz konusu ürünlerin hepsinin üretici ülke olan Türkiye'ye geri gönderildiğini belirtti.

Temmuz ayında da Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor), Türkiye'den giden 15 ton çileğin ülkeye girmesine izin vermedi. Alınan bilgiye göre; Rosselhoznadzor Krasnodar Krayı Yönetimi tarafından Türkiye 'den gemi yoluyla getirilen çileklere Novorossiysk limanında el konuldu. Krasnodar Bölge Veteriner Laboratuvarı'nda yapılan araştırma sonucunda, çileklerde trips adlı böceklerin saptandı. Rosselhoznadzor bölge yönetimi, tripslerin sebze ve meyve hastalıklarına yol açtığını savundu.  Öte yandan Mayıs ayı sonunda da Rosselhoznadzor Türkiye'den giden domates sevkiyatlarında da ihlaller saptadığını ifade etti.

Rusya Şeftali mantar iade ithalat ihracat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?