Resmi Açıklama Geldi! "Kurban Bayramı Tatili 9 Gün!"

2018 yılının kurban bayramı yaklaşırken kurban bayramının haftasonu ile birleştirilme isteğine hükümet olumlu yanıt verdi...

Resmi Açıklama Geldi!
Resmi Açıklama Geldi! Hilal Mert

2018 yılının kurban bayramı yaklaşırken 3 günlük resmi tatil olan kurban bayramı vatandaştan gelen istek üzerine haftasonu ile birleştirildi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın kurban bayramının bu yıl haftasonu başlangıcına denk gelmesi nedeni ile 9 gün resmi tatil edildiğini ilan etti.

21 Ağustos günü başlayıp 24 Ağustos günü sona erecek olan kurban bayramının 9 güne çıkması ile haftasonu iş başı yapması gereken kurumlar böylelikle idari izinli sayılabilecek. Hükümetin resmi tatili 9 güe çıkarması ile kurban bayramı tatili 18 Ağustos cumartesi günü başlayacak 26 Ağustos pazar günü sona erecek.

Hükümetin bu kararı almasının altında kurban bayramının yaz aylarına denk gelmesi ve bu ayları fırsat bilenlerin tatile gidip ekonomiye katkı sağlaması nedeni yatıyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nden alınan bilgiye göre; kurban bayramında sadece 1,5 kişi acente aracılığı ile tatile çıkacak. Kendi yazlığı olanlar veya kendi imkanları ile seyahat edecekler ile bu sayı 2 milyanu bulacak.

Kurban bayramında kurbanı bizzat kesmek yerine vekalaet yolu ile kemeyi tercih edenler için de Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki kurban kesim bedellerini belirledi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yaptığı açıklamaya göre; kurban kesim bedeli yurt içi 850, yurtdışı 625 TL.

Vekalet yoluyla kurban kesim nedir?

Vekaletle kurban kesim programı Türkiye'de müftülükler, yurt dışında da büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla işbirliği içerisinde yürütülüyor. Türkiye Diyanet Vakfı'na verilen vekalet ile kesilen kurbanlar yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına ulaştırmaktadır. Yurt dışında ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika'dan başlamak üzere, Orta Asya'dan Balkanlar'a, Kafkasya'dan Uzak Doğu ve Latin Amerika'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada mazlum kardeşlerimize kurban dağıtımı yapılmaktadır.

Ayrıca Ali Erbaş, yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşların da Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve Din Hizmetleri Ataşelikleri ile bu ülkelerdeki dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışlarını yapabileceğini söyledi.

kurban bayramı tatil resmi tatil 9 gün
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?