Ramazan'da 200 TL'ye Satılan Fıstık Ucuzladı, Şimdi Fiyatı Ne Kadar?

Ramazan ayında yükselen fıstık fiyatları nedeni ile üretilemeyen fıstıklı baklava Kurban bayramı'nda sofralara konacak fiyata düştü

Ramazan'da  200 TL'ye Satılan Fıstık Ucuzladı, Şimdi Fiyatı Ne Kadar?
Ramazan'da  200 TL'ye Satılan Fıstık Ucuzladı, Şimdi Fiyatı Ne Kadar? Hilal Mert

Gaziantep ve Şanlıurfa'da "yeşil altın" olarak nitelendirilen ve geçen yılki rekolte düşüklüğü nedeniyle geçtiğimiz aylarda fiyatı aşoro yükselen Antep fıstığı fiyatları nedeni ile üretilemeyen fıstıklı baklava Kurban bayramı'nda sofralara konacak gibi duruyor. Antep fıstığının fiyatı, hasat döneminin başlamasıyla yaklaşık yüzde 50 düştü.

Daha önce kilogramı 180 liraya kadar yükselen baklavalık boz iç Antep fıstığı, 90-110 liradan satılmaya başlandı.

Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Nevzat Aslan genetik yapısı nedeniyle bu yıl "var yılı" yaşanan Antep fıstığındaki rekolte yüksekliğini, iyi geçen yağışların da artıracağını vurguladı.

2017 mahsulü son 10 yılın en az mahsulü olduğunu ve bu nedenle fiyat artışı meydana geldiğini ifade eden Nevzat Aslan fıstık fiyatlarına tepki gösteren baklavıcılara da veryansın etti. "Baklavacı arkadaşlarımız da Antep fıstığını bahane edip büyük yaygaralar da kopararak ürünlerinde artış yapmıştı. Boz iç Antep fıstığı geçen sene 180 liraya kadar çıktı. Şu an 90-110 lira arasında satılıyor."

Ramazan ayında ya çok yüksek fiyatlara satılan veya üretilmeyen baklavanın kurban bayramı'nda makul fiyatlarda satılması bekleniyor.

Ramazan kurban baklava tatlı fıstıklı baklava
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor