Rahip Brunson Serbest Bırakıldı.. Doların Tepkisi ve İlk Açıklamalar

Türkiye-ABD arasındaki ekonomik krizin sebebi olarak gösterilen Rahip Brunson'ın serbest kalması sonrası doların ilk tepkisi ne oldu? Trump ne açıklamada bulundu?

Rahip Brunson Serbest Bırakıldı.. Doların Tepkisi ve İlk Açıklamalar
Rahip Brunson Serbest Bırakıldı.. Doların Tepkisi ve İlk Açıklamalar Umut Aslan

Türkiye-ABD arasındaki ekonomik krizin sebebi olarak gösterilen Rahip Brunson'ın serbest kalması sonrası doların ilk tepkisi ne oldu? Trump ne açıklamada bulundu? Brunson kararı öncesi dolar sabah saatlerinden bu yana dalgalı bir seyir izledi. Gün içinde en düşük 5,82'yi en yüksek 5,98'i gören dolar, karar açıklanmadan birkaç dakika önce 5,85-5,87 bandında seyrediyordu. Rahip Brunson'un serbest bırakılmasının ardından alımlarla birlikte 5,97'ye kadar çıkan dolar şu sıralar 5,90 - 5,92 bandında seyrediyor.

Birçok kişi tarafından Rahip Brunson'ın serbest kalması sonrasında dolar kurunun 5 lira 40 kuruş seviyelerine kadar inebileceği öngörüsü bulunuyordu fakat beklenen olmadı. Zaten son hafta içerisinde düşüşe geçen dolar kurunun aslında Rahip Brunson'ın serbest kalma olasılığının üçlenmesiyle olduğu anlaşıldı. Piyasalar bir başka deyişle Rahip Brunson'ın bırakılmasını fiyatlamış ve kur 5 lira 82 kuruş seviyesine kadar gerileyebilmişti.

Trump "Dualarım Brunson'la"

Öte yandan ABD başkanı Donald Trump Brunson'ın serbest bırakılma kararından hemen sonra Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Donald Trump, ABD'li rahip Brunson'un serbest bırakılmasıyla ilgili Twitter hesabından "Pastor Brunson için çok çalışıyoruz. Dualarım ve iyi dileklerim Papaz Brunson'la. Umarım en kısa zamanda sağ salim eve döner." dedi.

Bakan Kurum "Hayırlı Olsun"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ABD'li rahip Andrew Brunson'un yargılandığı casusluk davasında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılıp tahliye edilmesine ilişkin, "Bağımsız Türk yargısı bir karar almıştır. Hayırlı olmasını temenni ediyoruz" dedi.

Bakan Kurum, "Biz geçmişte de Türk adaletinin bağımsız olduğunu söylüyoruz. Bundan önceki karara da bağımsız Türk yargısı almıştır. Şimdi de altını çizerek söylüyorum bağımsız Türk yargısı bir karar almıştır. Herkese hayırlı olmasını temenni ediyoruz" diye konuştu. 

brunson serbest kaldı brunson kararı sonrası dolar dolar düşer mi dolar artar mı rahip serbest dolar trump ne dedi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?