Plastik Poşet Kullanımı O Ülkede de Yasaklanıyor

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, gelecek yıldan itibaren ülke genelinde plastik poşet kullanımının yasaklanacağı açıkladı. Sıra Türkiye'de....

Plastik Poşet Kullanımı O Ülkede de Yasaklanıyor
Plastik Poşet Kullanımı O Ülkede de Yasaklanıyor Hilal Mert

Doğada yok olması yüzyıları bulan ve ucuz olduğu kadar doğaya zararı büyük olan plastik poşetler için Yeni Zelanda hükümet yeni bir karar aldı. Konuya dair açıklama yapan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkede her yıl yüz milyonlarca plastik poşetin kullanıldığını ve gelecek yıl temmuzdan itibaren plastik poşetlerin yasaklanacağını ifade etti.

Alınan bu karar doğrultusunda Yeni Zelanda'da iki büyük süpermarket zinciri bu yılın sonuna kadar plastik poşet kullanımının aşamalı olarak azaltılarak sona erdirilmesini planladıklarını duyurdu.

Yeni Zelanda hükümetinin aldığı bu karar dünyada bir ilk değil! Daha önce de Fransa, Belçika, Çin, Hawaii, Kenya ve ABD'nin California eyaleti de plastik poşet kullanımına yasak ya da sınırlama getirmişti.

Alınan bilgiye göre; Dünya genelinde her yıl yaklaşık 1 trilyon adet plastik poşet kullanılıyor ve bunların yüzde 10'undan azı geri dönüştürülüyor.

Bu kararın bir benzeri de Türkiye'de 1 Ocak 2019 itibari ile hayata geçirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetleri tüm satış noktalarından ücretli olacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, kullanımı her geçen gün artan plastik alışveriş poşetlerinin hızlı bir şekilde çöpe dönüşmesi, hafif ağırlıkları nedeniyle etrafa yayılarak çevre kirliliğini önemli ölçüde artırması ve mevcut geri dönüşüm oranları çok düşük olduğundan kaynak verimliliğini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle ücretlendirileceğine dikkat çekildi.

Plastik Poşet Yasak Yeni Zelanda Fransa Belçika Çin Hawaii Kenya ABD türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?