Patates Fiyatları 5 Liradan 2,5 Liraya Geriledi

Yazlık patates hasadının başlamasıyla düşüşe geçen patates yarı yarıya ucuzladı, artık pazarda ve markette 2,5 TL'ye satılıyor

Patates Fiyatları 5 Liradan 2,5 Liraya Geriledi
Patates Fiyatları 5 Liradan 2,5 Liraya Geriledi Hilal Mert

Sofraların olmazsa olmasın olan patates bu yıl kendini çok özletti çünkü bu yıl hem az ekilmesi hem de stoklanması fiyatları artışan geçirmişti. Piyasada yeterli ürün olmaması nedeniyle aşırı yükselen patates fiyatı, yazlık hasatla birlikte sonunda düşmeye başladı. Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci haziranın son günlerinde fiyatların düşmesi için Suriye’de Türkiye’nin kontrol altına aldığı bölgeden ithalatın serbest bırakıldığını, bu kapsamda TL bazında 4 bin ton patates ithal edildiğini açıklanmıştı.

İthal ürünlerin yurda girişinin ardından doğu anadolu ve iç anadolu bölgesinde 3,5 TL 'ye kadar inen patates yazlık hasadın yapılması ile birlikte patates iyiden iyiye ucuzladı. Nevşehir ve Niğde'de hasadı yapılmaya başlanan patatesin pazar tezgahlarındaki kilogram fiyatı son bir ayda 5 liradan 2,5 liraya kadar düştü. Nevşehir'de 60 bin dekar ekili alandan 250 bin ton, Niğde'de ise 202 bin dekar ekili alandan yaklaşık 753 bin ton rekolte bekleniyor.

Gazetecilere açıklamada bulunan yerli patates üreticileri yaptıkları açıklamada; Yazlık patates hasadının, Nevşehir ve Niğde'nin yanı sıra Tokat, Kayseri, Afyonkarahisar, Çorum, Eskişehir, Mardin, Amasya ve Konya'da da başladığı, Yazlık patates dayanıklılığı az olması nedeniyle tarladan alındıktan sonra doğrudan piyasaya sürüldüğünü ve tüccar ve aracı şirketlerin aldıkları fark oranının yüksek olması nedeni ile İstanbul'da toptan olarak 2-3 liraya, markete manava geçtikçe 50 kuruş ile 1 lira arasında fiyat farkı oluştuğuna dikkat çekti. Alınan bilgiye göre; tarladan çıkan patatesin kilosu tüccara veya aracı şirkete 80 krş ile 2 tl arası satılıyor.

Tokat Kayseri Afyonkarahisar Çorum Eskişehir Mardin Amasya konya patates yazlık hasad fiyatı ne kadar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş