Pakdemir: Üreticiyi Hiçbir Zaman Ezdirmeyeceğiz

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli meyve ve sebzelerdeki fiyat farkıyla ilgi açıklamada bulundu...

Pakdemir: Üreticiyi Hiçbir Zaman Ezdirmeyeceğiz
Pakdemir: Üreticiyi Hiçbir Zaman Ezdirmeyeceğiz Hilal Mert

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarladan markete gelene kadar artan ürün fiyatları hakkında konuştu.

Eski Başbakan danışmanlarından Metin Özçeri'nin kızının İzmir'deki düğün törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kendini takip eden gazetecilere demeç verdi. Tarımla ilgili son 16 yılda çok iş yapıldığını anlatan Pakdemirli, köyden şehre göçün azaltılması gerektiğini vurguladı.

  • Üreticiyi bir defa ezdirmemenin yolunu kesinlikle bulmamız gerekiyor. Köyünde kasabasında oturan insana şehre indirmemenin; yani göç ettirmemenin yolunu bulmamız lazım. Köydeki kasabadaki insan, orada bin 500 - 2 bin lira gelire sahip olsa inanın şehirdeki 10 bin lirayı tercih edip gelmez. Bunu mutlaka başarmalıyız ve başarmanın yollarını bulmalıyız

Tarladan marketlere kadar oluşan fiyat farkında da önemli bir noktaya vurgu yapan bakan Pakdemirli üreticinin ve tüketicinin hakkını her zaman koruyacaklarını ifade etti.

  • Şimdi tabi A'dan Z'ye tohumdan, çatala tüm bu zincirde üreticinin tüketicinin hakkını koruyor olacağız. Ne üretici ezilecek, ne de tüketici ezilecek. Üretici de bir şekilde maliyetini alacak, maliyetin üzerinde kendi cebine kar kalacak hale getirmemiz gerekiyor. Son tüketicide gıda enflasyonundan etkilenmeyecek; pazara gittiği zaman filesi dolarken 'Ya bunun fiyatını neden bu kadar artmış' demeyecek hale getirmemiz gerekiyor.

Domates ve patates fiyatlarındaki artışla ilgili fiyatları sabit tutacak sabit bir uygulama hakkında da bilgi verdi.

  • Şimdi tabi biraz mevsimsel şeylerde var bu işin içinde; ama biraz eldeki stoklardan da faydalanmanın yolunu arayan tacirlerimizde var. Seçim döneminde 3-4 misline çıkmış fiyatlar. Bugün çarşıda, pazarda normal fiyatlara düşmüş durumda. Önemli olan tabi sene boyunca bu fiyatları sabit tutacak mekanizmalara tedarik zincirini kurabilmemiz. Bu konuda bakanlığımız ve ben personelimiz ile birlikte canla başla çalışıyor olacağız ilerleyen dönemlerde.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli meyve sebze fiyat maliyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?