Olası İstanbul Depreminde 100 Binden Fazla Bina Yıkılacak

Yaşanması yüksek ihtimal olan bir depremde İstanbul'da taş üstünde taş kalmayacak ...

Olası İstanbul Depreminde 100 Binden Fazla Bina Yıkılacak
Olası İstanbul Depreminde 100 Binden Fazla Bina Yıkılacak Hilal Mert

Resmi rakamlarda 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği, 17 Ağustos 1999'da yaşanan deprem felaketinin yıldönümü yaklaşırken beklenen büyük İstanbul depreminin ne zaman olacağını tartışılıyor.

Yaşanması yüksek ihtimal olan bir depremde İstanbul'da taş üstünde taş kalmayacak! Yapılan araştırmalara göre; olası büyük bir İstanbul depreminde 100 bini aşkın bina kullanılamaz hale gelebilecek. Yaşanan deprem sonrası ekonomik kayıp ise 100 milyar dolar civarında olacak. Alınan bilgiye göre; yaşanacak bir depremde deprem izolasyonuyla binaların hasar görmesinin engellenebilir.

Konu hakkında fikir beyan eden Deprem İzolasyon Derneği yönetim kurulu eski başkanı Dr. Cüneyt Tüzün şöyle konuştu;

"Türkiye'de binaların depreme karşı tasarım kurallarını içeren “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” mevcuttur. Yönetmelikte binaların ‘depremde hasar görmesi kabul edilebilir ama can kaybı olmaz' yazar. Diğer bir değişle depremden sonra canlı çıkacağınız ama hasar görmesi kaçınılmaz bir ev satın alıyorsunuz. Türkiye'de deprem yönetmeliğine göre yapılan yapıların hasar görmesi kaçınılmazdır. Dünyadaki diğer deprem ülkelerinde de temel yaklaşım budur.  Vatandaşın bilmediği en önemli nokta budur. Bugün depreme dayanıklı bina demek hasar görmeyecek bina demek değildir."

Türkiye'deki ilk deprem izolasyon uygulamasının 1999 yılında Atatürk Havalimanı'nda başladığını hatırlatan Tüzün sözlerine şöyle devam etti;

"Türkiye'deki ilk önemli izolatör uygulaması 1999'da Atatürk Havalimanı'yla başlamıştır. 2013 yılı deprem izolasyonu için bir milattır. Sağlık Bakanlığı birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde yapılacak 100 yataktan fazla bütün hastanelerin deprem izolatörlü yapılmasını zorunlu koştu. Şu anda İstanbul'da 7  hastane izolatör kullanılarak yapılıyor."

Japonyda 9 şiddetinde meydana gelen depremde binaların hasar görmemesinin nedeni de " deprem izolasyon uygulaması"

deprem felaket İstanbul ekonomi deprem izolasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor