Nasıl Kaçakçılık Yaptığı Youtube Videosunda Anlattı, Yakalandı

Youtuber Mervan Tepelioğlu, Gürcistan'tan aldığı ucuz otomobili nasıl ülkeye soktuğu anlattı, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü harekete geçti

Nasıl Kaçakçılık Yaptığı Youtube Videosunda Anlattı, Yakalandı
Nasıl Kaçakçılık Yaptığı Youtube Videosunda Anlattı, Yakalandı Hilal Mert

Sosyal medyanın ünlü isimlerinden olan Youtuber Mervan Tepelioğlu “200 bin TL'lik arabayı 45 bin TL'ye almak” konulu bir video çekerek Youtube sayfasına yükledi. Yayınladığ videoda Gürcistan'da dörtte bir fiyatına aldığı otomobili nasıl Türkiye'ye getirdiğini ve nasıl ucuza mal ettiğini anlatan Youtuber Mervan Tepelioğlu'yu mart ile mayıs arası arasında 1,5 milyon kişi izledi.

Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından da izlenen video üzerine ekipler araştırma yaptı ve Tepelioğlu'nun videoda anlattığı 2003 model Nissan 350 Z marka otomobili yurda usulsüz olarak soktuğunu belirledi. Youtuber Mervan Tepelioğlu'un çektiği video için kimi takipçiler “Bu işlem kaçakçılığa girer” yorumlarında bulundu.

Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nün şikayeti üzerine ifade veren fenomen pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini açıkladı.

“Araç için Gürcistan'da düzenlenmiş ruhsat belgem var. Aracı, 2 Şubat 2018'de Batum'da Murat Katemi aracılığıyla Gürcistan'da bulunan ismini hatırlayamadığım bir Türk vatandaşından aldım. Katemi, işlemlerin usule uygun olduğunu, Gürcistan'da onun tanıdığı bir şahsın şirket kuracağını daha sonra o kişinin şirketi bana devredeceğini söyledi. O kişi şirket kurucusu olması nedeniyle şirketin üzerine kayıtlı bir aracı Türkiye'ye sokabilecekti. Sonra şirketi Akhverdi Karimov isimli kişiden devraldım. Arabayı, devraldığım şirket üzerine satın aldım. Daha sonra Karimov'a, aracı yurtiçi ve yurtdışında kullanabileceğim yönünde Gürcistan noterinde vekâlet verdim. 5 bin dolar araba için, 2 bin 500 dolar da şirket masrafları için ödeme yaptım. Toplam maliyeti 45 bin TL'yi buldu. İşin gümrük boyutundan haberim yoktu. Bu aracı yasal şekilde kullandığımı düşünüyordum. Tüm bildiklerimi anlattığım için etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum”

Sorguda adı geçen Akhverdi Karimov isimli şahsın yeni havalimanında kamyon şöforü olarak çalıştığı tespit edildi. Bu kişi de sorguya çekilecek. Sorguların ardından Tepelioğlu hakkında usulsüzlük ya da kaçakçılık suçundan soruşturma açılması bekleniyor.

Yurt dışından araç getirme şartları nelerdir?

  • Yurtdışında yerleşik olan kişiler ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı taşıtlarını turistik kolaylık kapsamında, geçici olarak Türkiye'ye getirebilir.
  • Bu araçları kendisi ve kendisi de içinde olmak şartıyla eşi ve çocukları kullanabilir, başkaları asla kullanamaz.
  • Bu kişiler çifte vatandaş veya mavi kart sahibi ise taşıtları Türkiye'de 2 yıla kadar kullanabilir.
  • Yabancı ülke vatandaşlarının getirdiği araçların kalma süresi, vize süresi kadardır.
  • Türkiye'de ikamet eden kişilerin yurtdışından otomobil getirme hakkı kesinlikle yok.
Mervan Tepelioğlu Gürcistan ucuz otomobil kaçakçılık youtuber fenomen Yurt dışı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş