Merkez Bankası'na 'Sabır Safhamdayım' Diyen Erdoğan: Dolar'ın 7 TL'ye Yükselmesi Suikasttır

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Merkez Bankası'nın yaptığı faiz artırımı ile ilgili konuştu...

Merkez Bankası'na 'Sabır Safhamdayım' Diyen Erdoğan: Dolar'ın 7 TL'ye Yükselmesi Suikasttır
Merkez Bankası'na 'Sabır Safhamdayım' Diyen Erdoğan: Dolar'ın 7 TL'ye Yükselmesi Suikasttır Hilal Mert

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kısa adıyla TCMB, Para Kurulu Politikası, bugünkü toplantısında aldığı kararları açıkladı. Karar göre; Politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizi yüzde 17.75'ten yüzde 24'e çıktıi. Böylece faizde 625 baz puan artış yapılmış oldu. Dolar/TL de Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararının ardından geriledi. 6.50 seviyesinde olan dolar 6.05'e kadar geriledi, günü de 6,15 TL'den kapattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında katıldı. Merkez Bankası'nın yaptığı faiz artırımı ile ilgili konuşan Erdoğan, "Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar" dedi.

Erdoğan ayrıca "ABD yönetiminin ülkemizin egemenlik haklarına açıkça saygısızlık taleplerine cevap vermedik diye böyle bir sonucun ortaya çıkması meselenin tamamen siyasi olduğuna işaret ediyor. Türkiye'nin yaşadığı bu hadise dünyada artık hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik güvenliğinin kalmadığının ifadesidir" diye konuştu.

Dün politika faizi olan bir haftalık repo faizini 625 baz puan artıran Merkez Bankası'na da seslenen Erdoğan, "Merkez Bankası sürekli gündeme getirilen faiz artırımını, üstelik oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Diyor ya 'Bağımsızlık', haydi buyur bağımsızlık. Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar. Çünkü biz sömürü manivelalarına eyvallah edemeyiz" dedi.

Merkez Bankası Erdoğan Dolar faiz ABD ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?