Merak Konusu! Emekli Maaşı Hacz Edilebilir mi?

Emekliler için en önemli geçim kaynağı olan emekli maaşlar borçlular tarafından hacz edilebilir mi? Araştırdık...

Merak Konusu! Emekli Maaşı Hacz Edilebilir mi?
Merak Konusu! Emekli Maaşı Hacz Edilebilir mi? Hilal Mert

Emekliler için en önemli geçim kaynağı olan emekli maaşlar borçlular tarafından hacz edilebilir mi? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenen emekli maaşı diğer adıyla yaşlılık aylığının haczedilmesi, yasalara göre emekli kişinin onayı olmadan mümkün değil.

Anayasada yer alan 5510 Sayılı Kanun ‘un 93’üncü maddesi uyarınca sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez.

Peki emekli maaşının hacz edilmesi hangi şartlarda olur? Emekli maaşına haciz gelmesi durumu belli birkaç durumun gerçekleşmesi ile mümkün. 5510 Sayılı Kanun ‘un 88’inci maddesine göre SGK’nın bir emekliden prim, SGDP gibi bir alacağı varsa haciz edilebiliyor. 88’inci madde SGK alacaklarını düzenlemekte ve SGK’ya borcu olan ve emekli aylığı alanların maaşlarının dörtte biri haczedilebilmektedir. Böylesi bir durumda haczedilecek maaş miktarı da emekli maaşının % 25’inden fazla olamaz. Ayrıca nafaka borçları dışında da emekli maaşı haczedilemez.

Memur emeklileri için ise işleyiş başka! Memurlar 5434 sayılı Kanun kapsamında oldukları için ve mevzuatlarında emekli maaşlarının haciz edilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmuyor. Bu nedenle herhangi bir borç ve ödememe durumunda memur emeklilerin maaşlarına haciz konulabiliyor.

Emekli Emekli maaşı haciz borç memur sgk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?