Mayıs 2018 Cari Açık Verisi Açıklandı: Artış Var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıkladı. cari işlemler hesabı 5 milyar 885 milyon dolara yükseldi

Mayıs 2018 Cari Açık Verisi Açıklandı: Artış Var
Mayıs 2018 Cari Açık Verisi Açıklandı: Artış Var Hilal Mert

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her ay açıkladığı cari açık verisini bu ay da açıkladı. Açıklanan veriye göre; cari işlemler açığı, mayısta geçen yılın aynı ayına kıyasla 516 milyon dolar artarak 5 milyar 885 milyon dolar düzeyine çıktı. Yükselen 516 milyon dolarlık cari açık sonucunda, 12 aylık cari işlemler açığı 57 milyar 637 milyon dolara çıktı.

Bu dönemde, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı 678 milyon dolar artarak 6 milyar 498 milyon dolara, birincil gelir dengesi açığı 214 milyon dolar yükselerek 1 milyar 156 milyon dolara çıktı.

NELER OLMUŞTU?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün yaptığı açıklamada ekonomik politikalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; uluslararası finansal aktörlerden de yardım alarak Türkiye'ye dışardan döviz girişini artırmaya yönelik adımlar atacaklarını söyledi. Bütçenin disiplinli bir şekilde yürütülmesi, tek haneli enflasyon hedefi ve yapısal reformlarla birlikte, Türkiye ekonomisinin istikrara kavuşmasını sağlayamayı hedeflediklerini belirten Albayrak, bütüncül bir yaklaşımı ve güçlü bir makroekonomik perspektifi olan OVP'yi açıklayacaklarını bildirdi.

Ekonomide Dengelenme Dönemi Başlayacak

Önümüzdeki dönemde makro politikaların, enflasyon ve cari dengede iyileşmeye yönelik olarak 'ekonomide dengelenme' önceliğiyle kurgulanacağının altını önemle çizmek isterim. İktidar olarak ve ilgili kamu kuruluşlarımızın koordinasyon kabiliyetleri dikkate alındığında, geniş bir yelpazede makroihtiyati politika, tedbir ve teşvik geliştirme ve uygulama deneyimine sahibiz. Sorunlara bütüncül bir bakış açısıyla çözüm çerçevesi oluşturma kabiliyetimiz yüksek seviyede. Yeni dönemde bu koordinasyon yönetim şeklimizin yapısı ve etkinliği paralelinde güçlenecektir. Kamu bankalarımızın bu süreçte ekonomik dinamizme ve kalkınmaya büyük katkı vereceğini göreceksiniz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası cari açık dolar Berat Albayrak ekonomik politikalar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş