Mahkeme: Patrona 'Cimri' Diyen Elemana Tazminat Yoktur

Çalıştığı firmanın sahibi için "cimri" ifadesi kullanan eleman için Yargıtay "cimri, pinti’ diyen işçi, tazminat ödenmeden işten atılabilecek" dedi

Mahkeme: Patrona 'Cimri' Diyen Elemana Tazminat Yoktur
Mahkeme: Patrona 'Cimri' Diyen Elemana Tazminat Yoktur Hilal Mert

Çalıştığı firmanın sahibi için "cimri" ifadesi kullanan eleman için Yargıtay'dan kötü haber geldi! Alınan bilgiye göre; bir şirkette çalışan vatandaş arkadaş grubunda şirketin sahibi için "cimri" ifadesi kullandı ardından tazminatsız şekilde kapı önüne konuldu.

İşten tazminat almadan çıkarılan eleman kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma, hafta tatili, yıllık izin ve genel tatil ücreti alacakları için mahkemeye başvurdu. Davalı işveren mehkemede davacının iş yerinde kullanımı yasak olmasına rağmen gizli oturumlar açtığını ve yazdığı e-maillerde şirket sahibi hakkında da “Cimri, pinti, yumuşak” gibi kelimeler kullandığını ve küfür ettiğini iddia etti. Yerel mahkeme işveren için ’tazminatı ödenmeli’ dedi, Karar işvren tarafından istinaf mahkemesine gönderildi, kararı Yargıtay inceledi. İncelenen karar sonrası yüksek mahkeme emsal niteliğinde bir karar verdi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Emsal niteliğindeki kararda şöyle denildi;

"Davacı tarafından davalı şirketin sahibine ’cimri, pinti’ gibi hakaret içeren e-mail kayıtları nedeniyle davacının iş akdinin işverence feshinin haklı olduğu anlaşılmaktadır. Davacı hakkında görülen ceza yargılanmasında verilen beraat kararının hukuk hakimini bağlamayacağı gözetilmeden, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine kabulü hatalıdır. Temyiz olunan kararın oy birliği ile karar verilmiştir."

cimri pinti tazminat işçi işveren özlük hakları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?